“Ekonomik Darbe Girişimi” davası 2020’ye ertelendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) şikayeti üzerine "Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalıştıkları” gerekçesiyle açılan aralarında beyaz yakalıların, gazetecilerin, yatırımcıların ve işsizlerin bulunduğu davanın ilk duruşması görüldü

“Ekonomik Darbe Girişimi” davası 2020’ye ertelendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şikayeti üzerine “Türkiye ekonomisinin istikrarını zayıflatmaya çalıştıkları” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada iktisatçı Mustafa Sönmez, gazeteci Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ, Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın da aralarında bulunduğu 38 kişi yargılanıyor.

“Ekonomik Darbe Girişimi Soruşturması” olarak adlandırılan davada gerekçe olarak, Karakaya ve Yalınkılıç’ın 10 Ağustos 2018 tarihli bir haberinde Türkiye’nin “bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimi vermeye çalışan gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verdiği” iddiaları var.

Duruşmayı takip eden gazeteci Elif Akgül’ün aktarımına göre, sanıklar arasında beyaz yakalılar, yatırımcılar, işsizler, KHK’yle ihraç edilenler bulunuyor.

“İki tweet’le ekonomi batacaksa bu ülke yansın”

Sanıklardan KHK’li bir işsiz kendisini “Vatandaş olarak ekonomiyle ilgili 2 tivit atamicaksam sıkıntı başka yerdedir. Benim attığım tivitle ekonomi bozulmadı” diyerek savundu.

Yine işsiz olduğunu söyleyen bir sanık da kendini “Herkes biliyordu yazamıyordum, ben yazdım. Suç ne anlamadım. İki tweetle ekonomi batacaksa bu ülke yansın. O zaman bunları hoş edelim güzel tweetler atsınlar ekonomi kurtulsun” ifadeleriyle savundu.

Merdan Yanardağ: “Dava açılacaksa BDDK ile SPK hakkında açılmalı”

Merdan Yanardağ ise kendisine yönelik iddialar karşısında gazeteci olduğunu, “Ekonomik Darbe Girişimiyle” suçlandığını belirterek, “Bu davanın amacıyla ekonomiyi batıran asıl sorumluları gizlemektir. Ekonomik krizin nedenlerini gizleme çabasında olan BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Bu komik, gayriciddi davanın derhal düşürülmesini talep ediyorum” dedi.

Mustafa Sönmez: “Bu, BDDK ve SPK’nin alet edildiği siyasi bir davadır”

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez ise iddianamenin bir hukuk ayıbı olduğunu söyleyerek BDDK ve SPK hakkında suç duyurusunda bulundu. Sönmez, sözlerini davanın ekonomik değil politik bir dava olduğunu vurgulayarak bitirdi.

Sedef Kabaş: “2018 Ağustos ayında Türkiye’de ciddi bir kriz yaşanmıştır”

Sedef Kabaş ise savunmasında 2018 Ağustos ayında Türkiye’de ciddi bir krizin yaşandığını belirterek, “Bu tür gelişmeler nerede olursa olsun haber değeri taşır. İddianamedeki tweetler güncel ve gerçek verilere dayanmaktadır. Piyasayı etkileyecek bir pozisyonum bulunmamaktadır. Tweetlerde yatırım tavsiyesi ve yönlendirme bulunmamaktadır. Gazeteci ve yurttaş olarak güncel konulara ilişkin eleştirilerimi dile getirdim” ifadelerine yer verdi.

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tamamının ifadesinin alınmamış olması ve dosyanın geldiği aşama itibarıyla beraat taleplerinin reddine karar vererek bir sonraki duruşmanın 17 Ocak 2020 saat 10.00’da görülmesini hükmetti.

Sendika.Org