Basın Konseyi’nden Erdoğan’a: “Soru soran gazeteci azarlanmaz!”

Erdoğan'ın ABD'ye giderken yaptığı basın toplantısında kendisine soru soran Fox Tv muhabiri Emre İskübarlas’ı azarlamasına karşı Basın Konseyi "Fox Tv'nin yanındayız" başlıklı bir açıklama yayımladı

Basın Konseyi’nden Erdoğan’a: “Soru soran gazeteci azarlanmaz!”

Basın Konseyi, Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye giderken yaptığı basın toplantısında Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası ile ilgili soru yönelten Fox Tv muhabiri Emre İskübarlas’a, “Fox Tv’yi bir yalan medya olmaktan bir defa çıkarın. Bir defa dürüst olun” diye çıkışmasını karşı “Fox Tv’nin yanındayız” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Kamu gücünü kullananların halkın haber alma hakkı adına kendisine yöneltilen soruları yanıtlaması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada “Demokrasinin olduğu ülkelerde iktidarlar, eleştirel ve özgür habercilik yapan yayın kuruluşlarını tehdit etmez. Kamu gücünü kullananlar, halkın haber alma hakkı adına kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamak durumundadır. Soru soran gazeteci azarlanamaz. Muhabirler bir kişinin bile aklından geçen soru sormakla yükümlüdür” ifadelerine yer verildi.

İfade ve iletişim özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunun altının çizildiği açıklamada Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 157’nci sırada olduğu belirtildi.

Türkiye’nin ifade ve iletişim özgürlüğü açısından tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşadığının ifade edildiği açıklamada Erdoğan’ın Fox Tv’yi hedef almasının ilk olmadığı, daha önce de bakanların aynı tavrı sergilediğine dikkat çekildi.

Basın Konseyi’nin yayımladığı açıklama şu ifadelerle son buldu:

Basın Konseyi olarak, Fox TV başta olmak üzere özgür ve eleştirel habercilik yapan tüm yayın kuruluşlarının yanında olduğumuzu; Türkiye’de demokrasinin tüm kural ve kurumlarıyla işlemesi; ifade ve basın özgürlüğünün evrensel standartlara ulaşması için mücadelemizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu bildiririz.

Sendika.Org