Barış Akademisyenleri davalarında beraat kararları devam ediyor

AYM’nin “hak ihlali” kararı sonrası Barış Akademisyenleri için beraat kararları gelmeye devam ediyor. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde bugün gelen 5 beraat ile açık duruşma yapılmadan verilen beraat kararlarının ardından 102 barış akademisyeni beraat etmiş oldu

Barış Akademisyenleri davalarında beraat kararları devam ediyor

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalamaları sonrası, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan Barış Akademisyenleri davalarında beraat kararları gelmeye devam ediyor.

Barış Akademisyenleri, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bugün (12 Eylül) İstanbul’daki duruşmalarda 5 beraat, 3 erteleme kararı çıktığını kaydetti.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaları görülen MSGSÜ’den Prof. Dr. Ayşe Berkman ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Chris Stephenson’ın beraatlarına karar verildi.

Ayrıca İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Gülay Kılıçaslan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı’nın da davaları beraat kararıyla sonuçlandı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise 3 barış akademisyeni hakkında erteleme kararı verdi. Savcının mütalaa hazırlanması için ek süre istemesi üzerine avukatlar, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararını hatırlatsalar da erteleme kararları geldi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23; 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 37 beraat

Bianet’ten Tansu Pişkin’in haberine göre, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23; 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise 37 olmak üzere yargılaması devam eden akademisyenler için açık duruşma yapılmadan beraat kararları verildi.

Böylece Diyarbakır’da 3, İstanbul’da 97 ve İzmir’de 2 olmak üzere devam eden davalar kapsamında 2 Eylül 2019’dan bugüne toplamda 102 akademisyen hakkında beraat kararı verilmiş oldu.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 26 Temmuz’da Barış Akademisyenleri’nin “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi.

2 Eylül 2019’da başlayan yeni adli yılın ardından devam eden yargılamalar kapsamında ilk beraat kararı 6 Eylül’de AYM’nin kararına atıfla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkmesi’nden geldi ve Iğdır Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Özlem Şendeniz’in beraatına karar verildi.

9 Eylül’de ise Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Dicle Üniversitesi’nden ihraç edilen profesörler Murat Biricik, Murat Kızıl ve Fikret Uyar’ın da ayrı ayrı beraatlarına karar verildi.

Aynı gün İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise 16 akademisyen hakkında beraat karraı verildi.

9 Eylül’de İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaları görülen iki akademisyen hakkında beraat kararı verildi.

10 Eylül’de İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasında Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Çamuroğlu Çığ hakkında beraat kararı verildi.

11 Eylül’de de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Doğuş Üniversitesi’nde işten çıkarılan Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu ve Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Savaş’ın beraatlarına karar verdi. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ise 12 akademisyen için açık duruşma yapılmadan beraat kararları verildi.

Sendika.Org