Avam Kamarası anlaşmasız Brexit’i engelleyen yasa teklifini onayladı

İngiltere Parlamentosu’nda, anlaşmasız Brexit’in önünün kesilmesi için getirilen bir yasa teklifi Avam Kamarası’nda kabul edildi. Sonuç sonrası açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson “15 Ekim tarihinde erken seçimi olmalı” dedi

Avam Kamarası anlaşmasız Brexit’i engelleyen yasa teklifini onayladı

İngiltere’de Avam Kamarası, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile bir Brexit anlaşmasına varamaması durumunda, Brexit tarihini ertelemesini zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı.

Teklifin yasalaşması için Lordlar Kamarası’nda da geçmesi gerekiyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avam Kamarası’ndaki sonuç sonrası yaptığı açıklamada “15 Ekim tarihinde erken seçimi olmalı” dedi.

İki günde iki Parlamento yenilgisi alan Johnson, yasanın “AB ile yürütülen müzakereleri resmen sonlandırdığını” söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise seçim çağrısına, “Eğer (Johnson’ın) bir Brexit planı varsa, bunu ya referandumda ya da genel seçimde halkın önüne getirmeli” dedi

Erken seçime gidilebilmesi için Parlamento’nun üçte ikisinin onayı gerekiyor.

299’a karşı 327 oyla geçti

Parlamentoda kabul edilen yasa, Başbakan Johnson’ın AB ile 31 Ekim’e kadar yapacağı müzakerelerin çerçevesini belirliyor.

Boris Johnson yasa gereğince, eğer 31 Ekim tarihine kadar bir anlaşma sağlayamazsa, AB’den yeni bir erteleme istemek zorunda kalacak.

Söz konusu yasa, Muhalefet partisi vekilleri ve Muhafazakâr Parti’de isyan bayrağı açan vekillerin desteği ile, 299’a karşı 327 oyla Avam Kamarası’nda kabul edildi.

Boris Johnson, Salı akşamı yaşanan oylama yenilgisi sonrası muhalefetle birlikte hareket eden Muhafazakâr Parti’den 21 milletvekilini ihraç etti.

İhraç edilen Muhafazakâr Parti vekilleri arasında İngiltere’nin eski başbakanlarından Winston Churchill’in torunu Nicholas Soames da bulunuyor.

İlgili haberler:

Kaynak: BBC Türkçe