Ankara’da yeni bir kültür sanat festivali: BatıFest

Ankara’da Batıkent Halkevi tarafından bu sene birincisi düzenlenecek olan Batıkent Kültür Sanat Festivali, Batıkent halkıyla buluşacak

Ankara’da yeni bir kültür sanat festivali: BatıFest

Ankara’da Batıkent Halkevi tarafından bu sene birincisi düzenlenecek olan Batıkent Kültür Sanat Festivali, Batıkent halkıyla buluşacak. Söyleşilerden panellere, imza gününden konsere kadar geniş bir yelpazede hazırlanan etkinlik programını yayınlayan festival ekibi, herkesi festivale çağırıyor.

BatıFest’in çağrı metni şöyle:

Tüm alanlarımızın gasp edildiği zamanlarda yaşarken nefes alma noktalarımızdan biri olan Batıkent, birçok insan için sadece bir semt değil, aynı zamanda dostluğun, kardeşliğin, komşuluğun ve dayanışmanın görünür olduğu bir alan. İşte şimdi bu alanda, yeniden kendi demokratik iletişim kanallarını oluşturmak için yola çıkan bir festival doğuyor: “Batıkent Kültür Sanat Festivali”

Sanatın kamusal alandaki iletişim kanallarının tıkanması karşısında yeniden halkla iç içe bir dayanışmaya doğru yol almasını amaçlıyor. Bu yüzden gücünü kendi tarihsel sürecinden alırken hafızasız bir topluma karşın “iz bırakan” bir toplumu örgütlüyor.

“Semtine iz bırak” diye başlıyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz, kendi alanlarımızı nasıl kazandıysak, o alanlara da izimizi bırakmak için varız.

OSTİM, GERSAN, Ayyıldız’da işçilerin alın terinin izini sürerken tüm anti demokratik uygulamalara karşı adaletin izini sürüyoruz.

Festival Programı

 

8 Eylül 2019 

16.00 – Açılış Etkinlikleri

Festivalin açılış etkinlikleri Batıkent Meydan Çimleri’nde çeşitli etkinliklerle gerçekleşecek.

 

19.30 – Sahneye İz Bırakanlar

Tiyatroya toplumcu bir perspektifle yaklaşan, sanatlarını toplumun aydınlanma mücadelesine adamış yolu zaman zaman Halkevleri’yle kesişmiş veya Halkevleri’nde yetişmiş onlarca tiyatrocu ve onlarca hikâye var. Bu tiyatroculardan Cengiz Sezgin, Hakan Salınmış ve Aylin Saraç’ın katılacağı ve Deniz Büyükuysal Lişesivdin’in moderasyonda olacağı Sahneye İz Bırakanlar etkinliği Batıkent Meydan Çimleri’nde gerçekleşecek.

9 Eylül 2019

19.30 – Themis’in İzinde Adaletin Peşinde

Adli yıl açılışı baroların açılışın Saray’da yapılmasına tepkisiyle başlarken yeni çıkarılan Yeni Yargı Reformu yeni dönemin kritik gündemlerinden biri olacak. Anayasa Hukuku Profesörü ve İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun katılacağı ve eski Ankara Milletvek ili Kamil Ateşoğulları’nın moderasyonda olacağı Themis’in İzinde Adaletin Peşinde etkinliği Meydan AVM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek.

10 Eylül 2019

19.30 – Batıkent Batık Kent Olmasın – Semtin İzlerini Sürüyoruz 

Semtimiz Batıkent’in kuruluş sürecinden bugüne kadar canlı tanıklarıyla ve kent alanında çalışan uzmanlarla Batıkent’in dününü, bugününü, yarınını konuşacağız. Kentsel planlama sürecindeki hedefleri, bugün geldiği noktayı, ulaşım problemlerini, gelişim sürecine nasıl müdahil olabileceğimizi konuşacağımız etkinliğimizde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş, kentin medyadaki yansımalarını anlatacak olan Fox Tv Ankara Eski Temsilcisi Sedat Bozkurt ve Batıkent’in planlanma sürecinde bizzat rol almış Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Eski Yardımcısı Fehmi Toptaş konuşmacı olarak yer alacak. Turgut Özal Mahallesi Vosvos Parkı’nda gerçekleşecek etkinliğimizin moderasyonunda PSAKD Genel Sekreteri Onur Şahin yer alacak.

11 Eylül 2019

19.30 – İşçilerin Ayak İzleri

Yaz dönemine kıdem tazminatının fona devri tartışmalarıyla girdik. Her geçen gün işçilerin daha da güvencesizleştirildiği, hakların budanmaya çalışıldığı bu dönemde emeğin bugününü ve geleceğini konuşacağız. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun, OSTİM’de işçilerinin, etkinliğimizin konuşmacıları olacak. Bosna Koşu Yolu Parkı’nda gerçekleşecek etkinliğimizin moderasyonunda Nazmiye Saral olacak.

12 Eylül 2019

16.00 – Edebiyatta Kadın İzleri

Kültür ve sanat alanında kadınların görünmez kılındığı, yok sayıldığı, ikincilleştirildiği bugünlerde kadın yazarların katıldığı bir imza günü düzenliyoruz. Batıkent Meydan Çimleri’nde gerçekleşecek etkinliğimize Ayşe Düzkan, Arzu Eylem, Ayten Kaya Görgün, Banu Bülbül, Funda Şenol Cantek, Güven Tunç, Hatice Günday, İlknur Üstün, Reyhan Saygın, Sofya Kurban, Şenay Eroğlu Aksoy, Şükran Eken katılacak ve kitaplarını imzalayacak.

18.30 – Siyasette Kadın İzleri

Demokrasi mücadelesinin belki de en kritik noktalarından biri olan kadınların yaşamın her alanındaki eşitlik mücadelesini festivalimize taşıyoruz. Siyasetin içindeki kadın düşmanlığını siyasetin içindeki aktif kadın öznelerle konuşacağız. Halkevleri Eski Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un, İzmir Eski Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı’nın, İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan’ın, ve CHP PM üyesi Gaye Usluer’in konuşmacı olarak yer alacağı etkinliğimiz Meydan Çimleri’nde gerçekleşecek. Etkinliğimizin moderasyonunda ise Günebakanlar Kadın Kooperatifi Başkanı Sıla Soyaslan olacak.

13 Eylül 2019

19.00 – Açık Hava Konseri

Festivalimizin kapanışını da bir açık hava konseriyle yapıyoruz. İlkay Akkaya, Ali Asker ve İlknur Yakupoğlu’nun sahne alacağı konserimiz Vedat Dalokay Parkı’nda gerçekleşecek. Batıkent’teki bütün muhtarlıklardan, Batıkent Halkevi’nden, Günebakanlar Kadın Kooperatifi’nden, açılan stantlardan ve konser günü kapılardan bilet temin edilebilir.

Sendika.Org