Ankara’da polis saldırısına rağmen kadınlar Güral’ın katledilmesine karşı sokaktaydı

Ankara'da Meral Güral isimli bir kadın çocuğunun gözleri önünde eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olay üzerine Kadın Savunma Ağı'nın ve EMEP'li kadınların çağrısıyla bugün Ankara Tuzluçayır Meydanı'nda iki ayrı eylem düzenlendi

Ankara’da polis saldırısına rağmen kadınlar Güral’ın katledilmesine karşı sokaktaydı

Ankara’da Meral Güral isimli bir kadın çocuğunun gözleri önünde eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olay üzerine Kadın Savunma Ağı’nın ve EMEP’li kadınların çağrısıyla bugün Ankara Tuzluçayır Meydanı’nda iki ayrı eylem düzenlendi.

Kadın Savunma Ağı’na polis saldırdı

Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelen Kadın Savunma Ağı üyelerine polis keyfi bir biçimde dağılın çağrısı yaptı. Yasak kararı olduğunu iddia eden polise karşı kadınlar, eylemlerini sürdürdü. Eyleme polis saldırırken, 3 kadın gözaltına alındı. Polis etrafta tepki gösterenlerin üzerine yürüyüp, görüntü alanların da kayıtlarını sildi.
3 kişi hakkında kabahatler kanunundan işlem yapılarak serbest bırakıldı. Kadınlar gözaltı sonrası, yeniden Tuzluçayır’da bir araya gelerek, Abidin Aktaş Sokak’ta basın açıklamasını gerçekleştirdi.

“Yaşamak için el ele vereceğiz. Savunma ağlarımızı büyüteceğiz. Erkek şiddeti devlet eliyle inşa ediliyorsa kendi yaşamlarımızı özsavunma gücümüzle koruyacağız” diyen Kadın Savunma Ağı, şu talepleri sıraladı:

  • İstanbul Sözleşmesi’ni,6284 sayılı kanunu uygulayacaksınız.
  • Boşanma, nafaka hakkına saldırmayı bırakacak, kadınları aile içine hapsetme politikalarından vazgeçeceksiniz.
  • Belediyelerde Ensar, TÜRGEV gibi gerici vakıflarla yapılan tüm anlaşmaları, protokolleri feshedeceksiniz!
  • Türkiye’nin her bir iline kadın nüfusunu karşılayacak oranda sığınma evleri, kadın merkezleri açacak. Kadın örgütlerinin denetiminde kadın birimleri oluşturacaksınız.
  • Bakım emeğini tüm toplumun sorumluluğu haline getirebilmek için ilk iş olarak ücretsiz çocuk kreşleri, ücretsiz çamaşırhaneler açacaksınız.
  • Yargılama sürecinde kadın katillerine iyi hal indirimi ve tahrik indirimi uygulamayacaksınız. Kadınların özsavunma hakkını tanıyacaksınız.

Erkekler alenen şiddet uyguluyor

Emek Partili Kadınlar Meral Güral için basın açıklaması yaptı. Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Ölmek istemiyoruz” pankartı taşıyarak Ankara’da bir gün içerisinde iki kadının saldırıya uğradığına dikkat çekti. “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul sözleşmesi yaşatır” sloganları atan Emek Partili kadınlar adına basın açıklamasını yapan Eren Sancı, “Hemen yanı başımızda tartıştıkları gerekçesiyle 3 yaşındaki kızını alarak evden ayrılan eşinin ardından giden Meral, metruk bir binada eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Erkekler evde, sokakta, işyerinde alenen göstere göstere uyguluyorlar şiddeti” dedi.

Sendika.Org