Aksu Madencilik, Karaboğaz Çayı’nı kurutuyor

Aksu Madencilik tarafından Sivas Kangal İlçesi'nin Yellice Köyü ve Kuluncak Köyü sınırları arasında trafo-pompa sistemi kurulması bekleniyor. Sistem kurulup çalışmaya başladığında yaklaşık 50 Km'lik vadi susuzluktan etkilenecek

Aksu Madencilik, Karaboğaz Çayı’nı kurutuyor

Sivas’ın Kangal İlçesi’nde bulunan Aksu Madencilik A.Ş. Kangal Krom İşletmesi  tarafından, Karamehmet Köyü ve Güvenkaya Köyü sınırları içerisinde bulunan Güneş Çayı (Karaboğaz Çayı) üzerinde trafo-pompa sistemi kurulması bekleniyor.

Projenin Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından onaylandığını ve çalışmaların başlatıldığını belirten Güneş Köyü Muhtarı Hasan Hüseyin Culha Sendika.org’a açıklamalarda bulundu:

Aksu Madencilik Şirketi bölgeye kurulmuş bir Krom işletmesi. Yeni bir tesis kuruldu. Bölgede bulunan Güneş Çayı’ndan suları çekip tesise basılması, pompalanması bekleniyor. Yalnız çaydan aldıkları su, bizim çayımızı tamamen kurutuyor. Saatte 300 metreküp yani 300 Ton su basmayı hedefliyorlar. Bu suyla madenin içinde yıkama işlemi yapacaklar. Ben projenin sıkıntılı olduğu gerekçesiyle tesis müdürüyle de görüştüm. Ayrıca DSİ’ye bununla ilgili dilekçe verdim. Dilekçeye verilen cevap, Aksu Madencilik ÇED Raporu’na bölgeye kuyu açılmasını sunmuş ama kuyunun çayın kenarına açacağını belirtmemiş. DSİ de şirkete izin vermiş. Zaten projede bulunan 300 tonluk bir suyu açtıkları kuyudan alamazlar imkanı yok. Şimdi ne yapacaklar? Bizim çayı kurutacaklar. Oraya havuz sistemi yapıp, pompalarla madene suyu basacaklar.

“Bizim iki ay önce haberimiz oldu”

Güneş Köyü Muhtarı Hasan Hüseyin Culha projenin önceden başlatıldığını belirterek, “Bu proje 2 ay önce duyuldu. Biz zaten öğrendikten sonra dilekçelerimizi yazdık verdik ama bu şirket zaten 8-9 yıldır var burada. Bizim köy (Güneş Köyü) bu mıntıkaya uzak olduğundan kaynaklı geç haberimiz oldu” dedi.

“Çevre köylerden imza topladım”

Projenin durdurulması üzerine Culha, “Ben Güneş Köyü muhtarı olarak, gittim çevre köylerden imza topladım. Yaklaşık 20 muhtarla birlikte böyle bir çalışma yaptık. Topladığımız imzaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir dilekçe ile yollayacağız. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’na bir dilekçe yollayacağız çünkü bu sudan faydalanan binlerce canlı var. Binlerce balık var, ağaç var. Suyun bitmesi sonucu doğa zarar görecek biz bunları belirttik. Eğer bakanlıklardan olumlu bir yanıt gelmezse mahkemeye vereceğiz. Devletin bütün mercilerine haber veriyoruz, olumlu sonuç olmadığı sürece mahkemeye vereceğiz” dedi.

“Sen kimin suyunu kime veriyorsun”

İşletme müdürüyle de görüşüldüğünü dile getiren Culha, “Burada 10-15 köy faydalanıyor. Asırlardır bu civar köylüleri tarlalarını bu çaydan suluyor. İşletme müdürüne bunu anlatıyorum o da diyor ki ‘Ben sizi mağdur etmeyeceğim, ben size su vereceğim’ diyor. Ben de dedim ki ‘Kimin suyunu kime veriyorsun, buranın sahibi biziz.’ Gelmişler buraya ekonomiye katkı edeceklermiş, bölge halkını mağdur ettikten sonra ekonomiye katkı etsen ne olur? Burada bir sürü nesli tükenen hayvan var, tek tek sayarım. Burada planlanan proje çayın önünü kesecekler, set set yapacaklar ve pompa sistemiyle madene basacaklar” dedi.

Bölgede çok fazla canlı türü yaşamakta

Çayın bulunduğu vadi boyunca yüzlerce çeşitli canlı türü bulunuyor. Bunlardan bazılarının ise nesli tükenme aşamasında. Aralarında yaban keçileri, anadolu parsı, vaşak, çizgili sırtlan ve su samuru gibi türler bulunmakta. Ayrıca Güneş Çayı keklik popülasyonu bakımından Türkiye’de ikinci sırada. Suyun kurutulması durumunda bu vadide yaşayan canlı türlerinin yaşamlarının son bulması söz konusu.

Sendika.Org