AKP, muhalif her sese karşı sansür mekanizmasını devreye sokuyor

AKP iktidarının kendisine muhalif her ses karşı ortaya koyduğu sansür mekanizması meclis gündemine taşındı. Ankara Milletvekili Murat Emir verdiği soru önergesi ile son 5 yılda kaç web sitesinin tamamının, kısmi içeriklerinin ve sosyal medya hesaplarının yargı kararıyla engellendiğini sordu

AKP, muhalif her sese karşı sansür mekanizmasını devreye sokuyor

AKP’nin BTK eliyle uyguladığı ve alternatif basın yayın organlarına karşı baskı unsuru olarak kullandığı sansür mekanizması meclis gündemine taşındı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde son 5 yıl içerisinde yargı kararıyla engellenen web sitesi, kısmi içerik ve sosyal medya hesaplarının sayısını sordu.

577 mahkeme kararının 541 tanesinin Türkiye’den

Emir, önergesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından Türkiye’de erişime engellenen web siteleri, haberler ve sosyal medya içerikleriyle ilgili istatistiklerin açıklanmadığına dikkat çekti.

Emir, kişisel ve ücretsiz blog hizmeti sunan WordPress açıklamalarına atıfla,  “Sadece WordPress sistemlerinde yayımlanan içerikler için verilen 577 mahkeme kararının 541 tanesinin Türkiye’den gönderildiğini ve 755 içeriğin kaldırılmas��nın talep edildiği” bilgisini paylaştı.

İfade Özgürlüğü Derneği verilerine göre de; 2018 yılı sonu itibarıyla ülkemizde 245.825 web sitesi ve alan adına erişimin engellendiğini ifade eden CHP’li Emir, “Bu engellemeler, çok büyük oranda siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanılmaktadır” dedi.

Önergesinde “Anayasamızın 26. ve 28. maddelerinde ifade ve basın özgürlüğünün güvence altına alındığı düşünüldüğünde; basın özgürlüğü, düşünce açıklama özgürlüğü, ‘Haber verme ve eleştiri hakkı’ sınırlarında değerlendirilmelidir.” ifadelerine yer veren Emir, “ Son 5 yılda ve yıllar itibariyle kaç internet haberi hakkında “erişim engeli” kararı alınması için yargıya başvuru yapılmıştır? Bu başvurular sonucunda kaç dosya hakkında dava açılmıştır? Açılan davalar sonucunda kaç internet haberi hakkında “erişim engeli” kararı alınmıştır?” diye sordu.

Emir ayrıca önergesinde şu soruları yöneltti:

  • Son 5 yılda ve yıllar itibariyle kaç internet ve web sitesi hakkında “erişim engeli” kararı alınması için yargıya başvuru yapılmıştır? Bu başvurular sonucunda kaç dosya hakkında dava açılmıştır? Açılan davalar sonucunda kaç internet ve web sitesi ile ilgili “erişim engeli” kararı alınmıştır?
  • Son 5 yılda ve yıllar itibariyle kaç internetten içerik kaldırma veya silme kararı alınması için yargıya başvuru yapılmıştır? Bu başvurular sonucunda kaç dosya hakkında dava açılmıştır? Açılan davalar sonucunda kaç içerik kaldırma veya silme kararı alınmıştır.
  • Son 5 yılda ve yıllar itibariyle kaç sosyal medya hesap ve içeriğine “erişim engeli” kararı alınması için yargıya başvuru yapılmıştır? Bu başvurular sonucunda kaç dosya hakkında dava açılmıştır? Açılan davalar sonucunda kaç sosyal medya hesap ve içeriğine “erişim engeli” kararı alınmıştır?

Sendika.Org