“Aile Saadeti” kitabı Meclis gündeminde: “Bu kitaptaki ‘tavsiyeler’ kadın cinayetlerine azmettirmek değil midir?”

Oya Ersoy Gaziantep'teki Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarafından yeni evlenen çiftlere nikah hediyesi olarak dağıtılan ve kadının nasıl ve nerede dövüleceğinin anlatıldığı “Aile Saadeti” kitabını TBMM'ye taşıdı

“Aile Saadeti” kitabı Meclis gündeminde: “Bu kitaptaki ‘tavsiyeler’ kadın cinayetlerine azmettirmek değil midir?”

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Gaziantep, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarafından yeni evlenen çiftlere nikah hediyesi olarak dağıtılan ve “kadının nasıl ve nerede dövüleceğinin” ayrıntıları ile anlatıldığı “Aile Saadeti” kitabı hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla bir soru önergesi verdi.

Ersoy, Belediye Başkanı Tahmazoğlu tarafından yeni evlenen çiftlere tavsiye niteliğinde dağıtılan bu kitabın kadına yönelik şiddetin kamu kurumu tarafından nasıl desteklendiğini, sosyal sorumluluğu olan Belediyelerin kadına yönelik şiddete karşı önlemler alması gerekirken “AKP’li olan Şahinbey Belediyesinin belediye bütçesini de kullanarak ‘Kadına yönelik şiddeti’ nasıl kurumsallaştırabilirim çalışması yaptığını” ifade etti.

“Kadın itaat edince dayağa son verilecek”

Kadının nasıl dövüleceğine dair de açık ve net tavsiyelerin verildiği kitapta “Sopa, demir gibi tehlikeli bir alet kullanılmayacak”, “Dövme halkın içinde değil, gizli ve kendi evinde olacak”, “Kadın dövülüp kapı dışarı atılmayacak” gibi tavsiyelerin sonunda da “Kadın itaat edince dayağa son verilecek” öğüdü yer almaktadır.

“Bu ifadelerin yer aldığı kitap kadına yönelik şiddeti azmettirmektedir. Bir kamu kurumu olan belediye tarafından kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaya çalışan, buna yol ve yordam gösteren çağdışı kitabın dağıtılması ve yaygınlaştırılması kadın haklarına da aykırıdır” diyen Ersoy şunları sordu:

  • Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı “Aile Saadeti” kitabının toplatılması ve dağıtımının engellenmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak herhangi bir girişimde bulunuldu mu?
  • Kitabın yazarı S. Muhammed Saki Erol ve dağıtanlar hakkında, kadına yönelik şiddeti azmettirmeleri suçundan, Bakanlık olarak herhangi bir cezai ve idari bir süreç başlatıldı mı?
  • Bu kitapta “kocaya “verilen tavsiyeler kadın cinayetlerine azmettirmek değil midir?

Kadınlar tepki göstermişti

AKP’li belediyenin dağıttığı kitaba kadınlar dün (1 Eylül) tepki göstererek, “Halkın parasını erkek şiddetine yol gösteren kitaplar basmak ve yaymak için kullanamazsınız” demişti.

AKP’Lİ BELEDİYENİN, KADINA ŞİDDETİN ‘USULÜNÜ’ ÖĞRETEN KİTABINA TEPKİ

Sendika.Org