“Ahmet Atakan soruşturması 6 yıl içerisinde neden tamamlanmadı?”

HDP’li Tülay Hatimoğulları, Ahmet Atakan’ın ölümüne ilişkin 6 yıl içerisinde halen soruşturmanın tamamlanmayıp dava açılmamasının nedenini Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu

“Ahmet Atakan soruşturması 6 yıl içerisinde neden tamamlanmadı?”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 10 Eylül 2013 tarihinde Antakya Armutlu’da, Abdullah Cömert yürüyüşü ve ODTÜ direnişine destek eylemi sırasında katledilen Ahmet Atakan’ın ölümünü aydınlatmak üzere hiçbir adım atılmadığını kaydetti.

Hatimoğulları, Ahmet Atakan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen dava açılmaması hakkında Meclis’e verdiği soru önergesinde, anne Emsal Atakan’ın sözlerini hatırlattı:

Anne Emsal Atakan, “Oğlum, polisler tarafından hedef gözetilerek gaz fişeği ile katledildi. Ahmet’in öldürülmesinden sonra polislerden Hatay Valisi’ne ve Adalet Bakanı’na kadar farklı açıklamalarda bulundular. Oğlum için ‘çatıdan düştü’ dediler, yetmedi ‘arkadaşları attı’ dediler. Ahmet’in ölümü basına ve sosyal medyaya böyle servis edildi. Fakat otopsi raporunda ‘Düşme yok, sert bir cisim kafasına isabet ederek hayatını kaybetmiş’ diye belirtildi. Bu otopsi raporuna ve aradan tam 6 yıl geçmesine rağmen oğlumun ölümüne ilişkin bir dava hâlâ açılmadı. Soruşturmada beş savcı değiştirildi. Biz adalet istiyoruz” diyerek adalet talebini bir kez daha dile getirmiştir.

“Atakan’ın anmasına katılanlara dava açıldı”

HDP’li Hatimoğulları, Ahmet Atakan’ın anmasına katılanlara soruşturmalar ve davalar açıldığını belirterek “23 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın ölümüne ilişkin, üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen dava açılmamış olmasının nedeni nedir” diye sordu.

Haziran Direnişi’ne katılanlara hızla cezalar verilerek tümden “cezalandırılmaya” çalışıldığını, direniş esnasında orantısız güç kullanan, yaralayan ve öldüren polislerin, emri veren amirler ve siyasi sorumluların ise yargı önüne çıkarılmadığını ya da açılan davalarda cezalarda indirimler uygulandığını belirten Hatimoğulları, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle şu soruları yöneltti:

1) Ahmet Atakan’ın katledilmesi ile ilgili soruşturma neden 6 yıl içerisinde halen tamamlanmamıştır?

2) Ahmet Atakan’ın ölümüne ilişkin;  görgü tanıklarının ve adli tıp raporunun kafasına sert bir cismin isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği delillerine rağmen; Valiliğin, Emniyetin Ahmet Atakan’ın çatıdan düşerek öldüğü iddiası vardır.  Bu nedenle mi soruşturma 6 yıldır tamamlanamamıştır?

3) Soruşturmada, 6 yılda 5 savcı değiştirilerek, neden sürekli savcı değişikliği yapılmıştır?

4) Soruşturmanın şu anki aşaması nedir? Olay günü, olay yerinde görevli olan polis memuru ve yetkili memurların ifadesi alınmış mıdır? Alındıysa görev ve yetkileri nelerdir? İl Emniyet Müdürü ve üst düzey polis müdürleri hakkında soruşturma açılmış mıdır?

5) Soruşturmayı yürüten savcılardan ve Ahmet Atakan’ın öldüğü gün olay yerinde görev yapan memur/üst düzey polislerden ihraç edilen ya da başka nedenle tutuklanan var mıdır? Varsa ihraç/tutuklama nedeni nedir?

6) Soruşturma tamamlanıp, dava ne zaman açılacaktır?

Sendika.Org