Ağaoğlu’nu kurtarma operasyonu: 1 milyar 670 milyon liralık kamu kaynağı aktarılacak

Ağaoğlu, YDA ve İntaş şirketlerinin üstlendiği İstanbul Finans Merkezi’nin yapımında sona gelinemedi. İnşaat firmalarının zararının karşılanması için Varlık Fonu devreye sokuldu

Ağaoğlu’nu kurtarma operasyonu: 1 milyar 670 milyon liralık kamu kaynağı aktarılacak

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yapımı yılan hikayesine dönen İstanbul Finans Merkezine ortak olduklarını açıklamıştı.

Sönmez, “TVF olarak 1,3 milyon metrekarelik kullanılabilir alanı olan projenin yaklaşık 465 bin metrekarelik kısmını proje, hafriyat, arsa bedelleri ve bugüne kadar tamamlanan inşaat maliyetleri dahil olmak üzere 1,67 milyar TL karşılığında devralacağız. Ofis ve çarşı alanlarını içeren bu kısımlardaki 3 yüklenici firma ile anlaşmaları imzalıyoruz. İnşaatların bir an önce başlaması için Emlak Konut GYO ile birlikte ihale düzenleyeceğiz. En geç kasım ayında vinçlerin çalışmaya başlayacağının müjdesini şimdiden verebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Yapımını iktidara yakın inşaat şirketleri üstlenmişti

İstanbul Finans Merkezi’nin yapımını iktidara yakın şirketler Ağaoğlu, YDA ve İntaş üstlenmişti. Türkiye Varlık Fonu, bu üç şirkete yaptıkları tüm işlerin paralarını ödeyerek devreden çıkardı.

Türkiye Varlık Fonu’ndan gelen bu hamle ile ilgili dikkat çeken bir analiz yapan ekonomist Gökhan Uskuay, İstanbul Finans Merkezi’nin bir şirket olamadığı için Varlık Fonu’nun nasıl ortak olduğunu sorarak, söz konusu hamlenin Ağaoğlu gibi iktidara yakın şirketleri kurtarma planı olduğunu söyledi.

Ekonomist Gökhan Usukay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

İstanbul Finans Merkezi bir şirket değil ki ortak olsun. İFM bir adadan oluşan ve bu adada devlet kurumların binaları için ihale yapılmış. Ağaoğlu YDA İntaş yada 3 yandaşlar almış ve batırmış. Varlık fonu bu üçünü kurtarıyor. 1.67 milyar TL ödenen vergilerle…

Sendika.Org