Adliye önündeki eylem sonuç verdi: Şenyaşar ailesine “Dosya bir ay içinde davaya dönüşecek” sözü

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının saldırısında iki oğlunu ve eşini kaybeden Emine Şenyaşar ve yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, soruşturma 15 aydır iddianameye dönüşmeyince adliye önünde oturma eylemine başladı. Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel savcıdan dosyanın bir ay içinde davaya dönüşeceği sözünü alınca, aile eylemine son verdi

Adliye önündeki eylem sonuç verdi: Şenyaşar ailesine “Dosya bir ay içinde davaya dönüşecek” sözü

Urfa Suruç’ta 14 Haziran 2018 tarihinde AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu iki oğlunu ve eşini kaybeden anne Emine Şenyaşar ve saldırıda yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar yargı sürecinde ilerleme olmadığını belirterek Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Adli tatilin bitmesiyle dün (9 Eylül) Urfa Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmeye giden Şenyaşar ailesi, başsavcının ilk günden beri kendilerine söylenenleri tekrarladığını, bu sebeple görüşmenin ardından oturma eylemine başladıklarını belirtti. Şenyaşar ailesi, bu sabah da dosya savcısıyla görüştü. Aile, dosya savcısının da aynı cümleleri tekrarladığını söyledi.

“Zanlılar ellerini kollarını sallayarak geziyor”

AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarının kendilerine önce dükkânlarında sonra ise hastanede saldırdığını kaydeden Ferit Şenyaşar, devlet hastanesinde babasının ve iki kardeşinin öldürüldüğünü hatırlattı.

Bir kardeşinin üzerinden 17 farklı silahtan çıkan mermiye rastlandığını aktaran Şenyaşar, şöyle devam etti:

Hepsi otopsi raporunda yazıyor. Olay üzerinden 15 ay geçti. En son geçen Şubat ayında Urfa Cumhuriyet Başsavcısı’yla görüştük. Başsavcı o zaman bize bir ay içerisinde iddianamenin hazırlanacağını söyledi. Gereken herkesin cezasını çekeceğini belirtti. Biz de başsavcının samimiyetine inandık ve bekledik. Araya adli tatil girmişti. Dün tatil bitti. Gelip tekrardan başsavcıyla görüştük. Başsavcıya derdimizi anlatıp, çözüm beklediğimizi söyledik. Başsavcı ise bize gülerek cevaplar verdi. Bize yine “Gidin evinize oturun. Rahat olun. Biz gerekeni yapacağız” dedi. Olay üzerinden 15 ay geçmiş. Bu katliamı yapanlar Suruç’ta dükkânımızın önünde ellerini kollarını sallayarak geziyorlar.

SURUÇ’TA AKP’LİLER KENDİLERİNE TEPKİ GÖSTEREN ESNAFA ATEŞ AÇTI, ÇATIŞMA ÇIKTI: 5 ÖLÜ, 9 YARALI

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

Şenyaşar, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirterek, “Şuan dosyada bir tek tutuklu var. O da kardeşimdir. Onu da Elazığ Cezaevine sevk etmişler. Tek kişilik hücrede tutuyorlar. O da bu acıdan dolayı günden güne eriyor. Biz de savcının dünkü tavrından dolayı oturma eylemine başladık. Bu sabah da dosya savcısıyla görüştük. Yine aynı cevabı verdiler. Ne kadar bekleyeceğiz, neyi bekleyeceğiz bilmiyoruz. Biz adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Baro başkanı savcı ile görüştü

Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Şenyaşar ailesinin adalet talebiyle başlattığı eylem üzerine, Cumhuriyet Başsavcısı ile yeniden görüştü. Ailenin talebini ileten Öncel’e, başsavcının olayın bir ay içinde çözülüp davaya dönüşeceği konusunda söz verdiği belirtildi. Başsavcının söylediklerini aileye aktaran Öncel, aileden eylemi bitirmelerini istedi.

Şenyaşar ailesi de Öncel’in talebi üzerine eylemlerine son verirken, bir ay sonra hala dava açılmamışsa eylemi tekrarlayacaklarını belirtti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı