Adana’da Suriyelilere yönelik ırkçı provokasyon

Adana’da bir çocuğun, yabancı uyruklu bir kişi tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı iddiası üzerine Suriyelilere yönelik saldırılar gerçekleşti. Adana Valiliği, “11 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen kişinin vatandaşımız olduğu değerlendiriliyor” dedi

Adana’da Suriyelilere yönelik ırkçı provokasyon

Adana’da 11 yaşındaki erkek çocuğunun, yabancı uyruklu kişi tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı söylentisi üzerine Suriyelilere yönelik ırkçı saldırılar gerçekleşti.

DHA’nın haberine göre, merkez Seyhan ilçesi Dumlupınar Mahallesi’nde meydana geldiği belirtilen istismar olayının ardından, istismarın Suriyeli bir kişi tarafından yapıldığı söylentisi yayıldı. Sokağa dökülen çok sayıda kişi Suriyelilere ait ev ve iş yerlerine yönelik saldırılarda bulundu. Pek çok iş yerinin camı kırıldı, bazı dükkanlar ateşe verildi.

Dün (19 Eylül) akşam saatlerinde Dumlupınar Mahallesi, 38070 Sokak’ta 25 yaşlarındaki bir kişinin aynı mahallede oturan 11 yaşındaki erkek çocuğunu okul çıkışı evine götürerek taciz ettiği iddiası üzerine çok sayıda kişi evin etrafında toplandı. Yüzlerce kişi, şüphelinin oturduğu ileri sürülen evi yakmak istedi. Polis, biber gazlı sıkarak kabalığı dağıttı.

Suriyeliler hedef alındı

Sosyal medyada şüphelinin yabancı uyruklu bir kişi olduğu iddiasının yayılması üzerine evre mahallelerde toplanan yüzlerce kişi, gruplar halinde Suriyelilere ait işyerleri ve araçlara saldırarak zarar verdi. Polis, saldırganları güçlükle dağıttı.

Saldırılar sonrası operasyon: 40 gözaltı

Sokağa dökülenler arasında ve sosyal medya paylaşımlarıyla halkı galeyana getirip, yabancı uyruklu kişilerin işyerleri ve evlerine zarar verilmesine neden olduğu öne sürülen kişilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda, 5’i kadın, 40 kişi gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan 11 yaşındaki çocuğa taciz ettiği iddia edilen şüpheli ise aranıyor.

Valilik: “İstismar şüphelisi vatandaşımız”

Öte yandan Adana Valiliği saldırılarla ilgili yaptığı ilk açıklamada istismar şüphelisinin Türkiyeli olduğunu değerlendirdiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

19.09.2019 günü saat 19:00 sıralarında Emniyet Birimimize gelen bir ihbarda 11 yaşlarında bir erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen yaklaşık 20 yaşlarında ve düzgün Türkçe konuşan ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen bir şahısla ilgili adli ve idari tahkikata başlanmış olup, vatandaşlarımızın kamu düzeninin devamı açısından Emniyet Birimlerimize yardımcı olmaları ve gerekli sağduyuyu göstermeleri önemle rica olunur.

Sendika.Org