ABD’li bakan “Türkiye’ye yaptırımı değerlendiriyoruz” dedi, dolar yükseldi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Rus S-400 hava savunma sistemini alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulama konusunu değerlendirmeye devam ettiklerini söyledi. Mnuchin’in açıklamasının ardından dolar/TL kuru 5,75’in üzerine çıktı

ABD’li bakan “Türkiye’ye yaptırımı değerlendiriyoruz” dedi, dolar yükseldi

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, Trump yönetiminin Türkiye’ye Rus S-400 hava savunma sistemi alımı sebebiyle yaptırım uygulamayı değerlendirdiğini ancak bu konuda henüz alınan bir karar olmadığını belirtti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Beyaz Saray’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mnuchin’e,  Hazine Bakanlığı’nın Türkiye’ye yaptırımları değerlendirip değerlendirmediği soruldu. Mnuchin “Bakıyoruz. Bu konuyla ilgili kararlar konusunda yorumda bulunmayacağım ama bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mnuchin’in açıklamasının ardından dolar/TL kuru dünkü kapanış düzeyine göre yüzde 0,67 yükselerek 5,75’in üzerine çıktı.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle Ankara-Washington ilişkilerinde yaşanan gerilim, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Türkiye’yi üretici ortaklarından olduğu F-35 projesinden çıkarma kararı sonrası iyice tırmanmıştı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper konuyla ilgili olarak en son yaptığı açıklamada Türkiye’nin F-35 programına yeniden dahil edilmesi seçeneğinin değerlendirilmesi için S-400’lerden kurtulması gerektiğini söyleyerek, sistemin Türkiye topraklarında konuşlu olmaması gerektiği mesajını vermişti. Esper “Birini garaja park edelim, diğerini çıkaralım gibi bir durum olamaz” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Kongresi uzun süredir Rus S-400 hava savunma sisteminin teslim alınmaya başlamasıyla birlikte Türkiye’ye “CAATSA” adıyla bilinen ve Rus istihbaratı ya da savunma şirketleriyle kayda değer düzeyde işbirliği yapan ülkelere yaptırım uygulanmasını öngören “Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası” kapsamında yaptırım uygulanması için de baskı uyguluyor.

Konuyla ilgili olarak hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti’den çok sayıda Kongre üyesi tasarı sunmuş durumda.

WASHINGTON, S-400’E KARŞI ‘CAATSA YASASI’NI İŞARET ETTİ: CAATSA YAPTIRIMLARI NEDİR, NE İÇERİR?

Sendika.Org