YTÜ’lüler forumda buluştu: “Üniversiteyi millet bahçesi ile değil bilim ve teknoloji ile halka açın”

Davutpaşa Kampüsü'ne yapılması planlanan millet bahçesine karşı Abbasağa'da forumda buluşan YTÜ öğrencilerine ODTÜ ve Boğaziçi'nden destek geldi. Forumda, rektörlüğe vermek üzere itiraz dilekçesi toplama kararı alan YTÜ'lüler, 19 Ağustos'ta Davutpaşa'da ikinci bir forum düzenleyecekler

YTÜ’lüler forumda buluştu: “Üniversiteyi millet bahçesi ile değil bilim ve teknoloji ile halka açın”

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri Davutpaşa Kampüsü’ne yapılması planlanan millet bahçesini neden istemediklerini ve ne yapacaklarını konuştukları bir forum düzenledi.

Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda düzenlenen forumda konuşan üniversiteliler, fakülteler taşınırken de millet bahçesi kararı alınırken de kendilerine danışılmamasını eleştirerek “O gün kampüsü taşımaya çalıştılar, bugün de millet bahçesi diyorlar, saldırı bitmiyor” dedi. Üniversiteliler, itiraz dilekçelerinin rektörlüğe ulaşmasını sağlayacaklarını belirterek millet bahçesine engel olacaklarını söyledi.

“Yıldız’daki tüm sorunlara karşı toplandık”

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Nisa Özkan, “Okulumuzu savunmak ve yapılmak istenen millet bahçesine karşı üniversiteliler olarak toplandık. Süreç boyunca whatsapp gruplarında örgütlendik” dedi. Tek sorunlarının Davutpaşa Kampüsü’ne yapılması planlanan millet bahçesi olmadığını söyleyen Özkan, Yıldız Kampüsü’nün parça parça Davutpaşa’ya taşınması, Makine Fakültesi’nin taşınmaya çalışılması ve Sanat Tasarım Fakültesi öğrencilerinin sergisindeki bazı tabloların sergiden çıkarılması gibi sorunların yaşandığını sözlerine ekledi.

“İlk iş ihaleyi iptal ettirmek”

Üniversiteliler forumda sosyal medya hesaplarının daha aktif kullanılması, millet bahçelerine karşı imza kampanyasının başlatılması ve rektörlüğe verilmek üzere dilekçe hazırlanması gibi bir dizi öneri sundu.

“Rektörlük tarafından göze çarpan bir durumdayız” diyen bir üniversiteli Davutpaşa’da milletvekillerinin ve basının da katıldığı bir basın açıklaması yapmayı önerdi.

Üniversiteliler forumun devamında tüm Yıldız’ı kapsamak ve sürece katmak için fakülte temsilcilikleri oluşturmanın önemine dikkat çekti.

TOKİ’nin millet bahçesi için açıkladığı ihale tarihi olan 5 Eylül’e kadar sürecin soğumaması ve aktif olunması gerektiğinin altını çizen üniversiteliler amaçlarının ihaleyi hiç yaptırmamak olduğunu belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi’nden foruma katılan bir öğrenci de ODTÜ’deki Kavaklık direnişi ve İstanbul Üniversitesi’ndeki taşınma eylemlerinin Yıldız’dakine benzer süreçler olduğuna dikkat çekerek, üniversiteler arasındaki dayanışmanın önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Kavaklık’tan Yıldız’a üniversite dayanışması

ODTÜ Kavaklık direnişindeki öğrenciler foruma katılarak YTÜ öğrencilerine dayanışmalarını ifade etti.

ODTÜ Kavaklı direnişinden bir öğrenci, YTÜ’deki millet bahçesi projesinin ODTÜ’deki KYK yurdu projesi ile aynı saldırı olduğunu şu sözlerle ifade etti:

ODTÜ’nün dokusuna yapılan saldırı ile aynı şeyi yapıyoruz bugün. Üniversitenin itibarsızlaştırılması söz konusu diye düşünüyorum. Derdini anlatmayan derman bulamaz. Bu yüzden akademisyenlerle ortak hareket etmemiz gerekiyor. Akademisyenlerin eyleme geçmesi artık sorumluluk oldu.

Üniversiteye sahip çıkma çağrısı

YTÜ Mimarlık mezunu bir öğrenci, millet bahçesinin mesire alanına yapıldığını belirterek “Davutpaşa kampüsü bu şehrin mesire alanı değildir. Bilim yuvasıdır” ifadelerini kullandı.

Bir üniversiteli ise şu sözlerle millet bahçesinin yapımını eleştirdi:

Bilimi halkla buluşturacağız deniyor ama üniversite öğrencileri bilimle buluşamıyor ki halk ne ile buluşacak. Bizim işimiz bilim ve teknoloji ve bu yüzden sınır çekmeye çalışıyoruz.

“Akademisyenlerin eyleme geçmesi artık sorumluluk oldu”

2017 girişli bir YTÜ öğrencisi üniversiteyi savunmanın tüm üniversite bileşenlerinin görevi olduğuna dikkat çekerek,  “ODTÜ’nün dokusuna yapılan saldırı ile aynı şey yapılıyor. Üniversitenin itibarsızlaştırılması söz konusu. Bu yüzden akademisyenlerle ortak hareket etmemiz gerekiyor. Akademisyenlerin eyleme geçmesi artık sorumluluk oldu” dedi.

Üniversiteliler forumun sonunda 19 Ağustos’ta rektörlüğe itiraz dilekçelerini verme ve ardından Davutpaşa Kampüsü Ortabahçe’de forum yapma karar aldı.

Sendika.Org