Yazıkonak’ta “gönül belediyeciliği”: 30’a yakın bankamatik memuru ve israf

AKP yönetimi döneminde Yazıkonak Belediyesi'nde 30'a yakın bankamatik memuru olduğu, belediye kaynaklarının elbise, tespih gibi "abuk sabuk" harcamalar yaptığı ortaya çıktı

Yazıkonak’ta “gönül belediyeciliği”: 30’a yakın bankamatik memuru ve israf

31 Mart yerel seçimleriyle birlikte Elazığ Yazıkonak Belediyesi el değiştirerek AKP’den Saadet Partisi’ne geçmişti. AKP döneminde belediye kaynaklarının elbiselere, yüksek meblağlı yemeklere ve tespih gibi şeylere harcandığı ortaya çıktı.

Yazıkonak Belde Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, göreve geldiklerinde 10,5 milyon borçla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. Çadırcı, “O kadar borçlu bir belediye devralmıştık ki belediyenin makam arabasının aküsü bitmişti. Servise gidip akü almak istedik servis yetkilisi bize aynen şunu söyledi; biz sizin belediyenize güvenmiyoruz, 6 bin lira geçmiş borcunuz var borcunuzu ödeyene kadar size akü vermiyoruz dedi. O kadar kötü bir durumdaydı ki belediye 650 lira verip akü alacak parası yoktu” dedi.

“Bu iş mahkemelik olacak”

Göreve başladıkları hafta belediyenin yapmış oldukları harcamalara baktıklarını ve “abuk sabuk” harcamalar yapıldığını belirten Çadırcı, şunları söyledi:

Bunun içerisinde 600 bin liranın üzerinde elbise faturası, 400 bin liranın üzerinde yemek faturası, 23 bin lira küsuratında limon fideleri faturası, 17 bin lira tespih faturası, 60 bin lira küsuratında kayısı faturalarıyla karşıladık. Biz özellikle tespih paralarını ödemiyoruz. Bu iş mahkemelik olacak. Borcu yapan kişiler mahkemeye gidip derdini anlatsın. Bir kişinin 27 senede yapabileceği borcu geçmiş yönetim 5 senede yapmış.

30’a yakın bankamatik memuru

Çadırcı, Yazıkonak Belediyesi’nde 30’a yakın bankamatik memuru tespit ettiklerinin altını çizerek “Milletvekili danışmaları bile belediyemizde çalışmamalarına rağmen belediye başkan yardımcılığı kadrosundan maaş alıyordu. Bunlardan biri AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ’ın danışmanı Hıdır Seçkin. Şuanda bu arkadaş Elazığ Belediyesi’nde görev yapıyor. Biz göreve başlamadan önce bir milletvekilinin de yakını buradan maaş alıyormuş, biz gelmeden önce kendisi ayrılmış. Bununla ilgili belgelerimiz mevcut. Biz yönetim olarak belediyemizin incelenmesi için yetkili kurumlardan müfettiş talebinde bulunduk. Ancak şuana kadar belediyemize herhangi bir müfettiş gelip denetim yapmadı” ifadelerini kullandı.

AKP’li bir milletvekili danışmanının belediyeden maaş aldığına ilişkin bordro

“Batık olan bir belediyeyi tasarrufla belirli bir noktaya getirdik”

Enkaz halinde bir belediye aldıklarının altını çizen Yazıcı, göreve geldiklerinde ilk işlerinin israfı engellediklerini kaydetti. Yazıcı, bir buçuk senede hedefledikleri noktaya 3 ay gibi bir sürede geldiklerini belirterek “Belediyede yapılan israfın önüne geçtiğimiz günden bu yana belediye kasamıza 1 milyon küsuratında para girdi. Bununla beraber şuana kadar çeşitli şahıs ve esnaflara 200 bin lira civarında da bir borç ödedik. Bu borçlarımızı ödemenin yanında beldemiz halkına hizmet etmeyi de ihmal etmedik. Belediyemize ait halk otobüslerimiz atıl haldeydi belediyemizi borçlanmaya götürmeden iki tane otobüs aldık bayramda bu otobüslerimiz hizmete girecek. Bunun yanında 12 durağımızı kendi imkânlarımızla yeniledik. Batık olan bir belediyeyi tasarrufla belirli bir noktaya getirdik” dedi.

Önceki belediye başkanı görevden alınmış, ihraç edilmişti

2014 yerel seçimlerinde Yazıkonak Belediye Başkanı seçilen AKP’li Nurettin Aydın, gümrük kaçağı sigara bulundurmaktan 2 yıl 1 ay hapis cezası almış, bu nedenle İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmış ve AKP tarafından ihraç edilmişti. Aydın’ın yerine ise meclis kararıyla AKP’li Aydın Ayaz getirilmişti.

Sendika.Org, Sözcü