YAŞ’ta emekli edilen general: “30-40 km derinlikte güvenli bölge tamamen hayal”

YAŞ’ta emekli edilen ve “Fırat Kalkanı” operasyonu komutanlarından olan Tuğgeneral Erdal Şener, Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” için “Şimdi 30-40 km. derinlikten bahsediliyor. Tamamen hayal” dedi

YAŞ’ta emekli edilen general: “30-40 km derinlikte güvenli bölge tamamen hayal”

Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) normal bekleme süresini tamamlamadan kadrosuzluk nedeniyle emekli edilen generallerden Erdal Şener, Türkiye’nin Suriye politikası ve “güvenli bölge” planına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Fırat Kalkanı” operasyonu sırasında Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanı olarak, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonla koordinasyonu sağlayan isim olan Tuğgeneral Erdal Şener, Suriye’de yeni bir TSK operasyonunun masa başında engellendiğini belirtti ve “güvenli bölge” için “Şimdi 30-40 km. derinlikten bahsediliyor. Tamamen hayal” dedi.

Cumhuriyet’ten Ali Açar’a konuşan Şener, “ABD, PKK/ PYD’nin yok olmasına müsaade etmez. Kapalı kapılar ardında TSK’nin kara harekâtını engellemeyi başardılar. Güvenli bölge açıklaması ve ortak harekât toplumun tansiyonunu düşürmeye yönelik bir açıklama” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon için ABD’yle bir senedir görüştüğünü anlatan Şener, “Amerika, PKK/PYD’ye 10-15 bin TIR silah, mühimmat ve askeri malzeme verdi. Onları orada bir ordu haline getirdi. Hem bizimle görüşüp hem PKK/PYD’yi güçlendirdi. Bizimkiler ise askeri güçle ele geçirir, kendi kuyruğumuzu kendimiz keseriz diyerek bölgeye Türkiye tarafından 5-10 komando tugayı yığıldı. Karşı tarafa da ben hazırım mesajı verildi. Aralık ayından bu yana da yığınak yapıldı. Bu arada görüşmeler sürerken önceki gün güvenli bölge anlaşması yapıldı. Bu açıklamadan Türkiye’nin askeri harekât yapmasına izin verilmediğini anlıyoruz. Kamuoyunun tansiyonunu düşürmek için de böyle bir açıklama yapıldı. Askeri güç kullanmaya ABD müsaade etmedi çünkü orada PKK/PYD üzerinden yürüttüğü varlığının yok edilmesini göze alamaz” dedi.

“30-40 km güvenli bölge tamamen hayal”

ABD’nin kendi tampon bölgesini oluşturduğunu kaydeden Şener, sözlerinin devamında şunları söyledi:

ABD’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nı kaybetmenin acısı var. ABD, bu anlaşmayla Rusya’ya bölgede ben de varım mesajı verdi. Türkiye’nin orada askeri operasyon yapma yetkisi yok. Oyalama taktiği ile karargah kurup iş yapıyormuş gibi davranacaklar. Bu anlaşma Türkiye’nin değil, ABD’nin çıkarına oldu. Bekle gör politikası uygulanacak. Ortak harekât ve devriyeden bahsediliyor. Ben Fırat’ın batısında PKK/PYD’nin elinde tek olan Münbiç’te Amerikalılarla devriye yaptım. Bir gün Münbiç’e girmedik. Dostlar alışverişte görsün devriyesi oldu. Şimdi 30-40 km. derinlikten bahsediliyor. Tamamen hayal. O bölgeye Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı gibi müdahale olmadan PKK/PYD’yi söküp atamazsın. PKK/PYD’ye ve Kürt devletine yol açılmıştır.

“Türkiye bataklığa düşmüş durumda”

Rusya’nın Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmaya nasıl bir cevap vereceğini kestirmenin güç olduğunu kaydeden Erdal Şener’in, özetle şunları söylediği kaydedildi:

Rusya da Suriye de büyük kazanımlar sağladı. Mevcut rejimden deniz ve hava üssü alarak yıllardır hayalini kurduğu sıcak denizlere indi. Rusya, Türkiye’yi ABD ve diğer koalisyon ülkeleri gibi işgalci görüyor. Rus muhatabım korgeneral bunu birkaç kez bizlere söyledi. ABD’nin tampon bölgesine ne yanıt vereceklerini kestirmek zor. Türkiye orada bir bataklığa düşmüş durumda. Güvenli bölgede 3-4 milyon kişi yaşıyor ve hepsi Türkiye’ye güveniyor. Türkiye yarın ben çıkıyorum derse o insanlar bizden önce Türkiye’ye, gelir. Bu sorunlardan kurtulmanın yolu mevcut rejim ile bir araya gelerek bir anayasa çerçevesinde anlaşmak olmalı. Yapılacak anayasada uluslararası arenada garanti altına alınıp, insanların orada kalması sağlanmalı. Aksi halde bizim oradan çıkmamız mümkün değil. Mevcut dış politika ve basiretsiz adamların bilinçaltındaki düşüncelerle bu işlerin düzelmesi zor.

Sendika.Org