Varto Doğdap Kalesi çevresindeki yıkım Meclis gündemine taşındı

HDP'li Gülistan Kılıç Koçyiğit, Muş'ta devam eden Alparslan-2 Barajı ve HES projesi nedeniyle Doğdap Kalesi ve çevresinin zarar gördüğü ve bu çalışmalar nedeniyle bölgede tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı

Varto Doğdap Kalesi çevresindeki yıkım Meclis gündemine taşındı

Muş Varto’daki Alparslan-2 Barajı ve HES projesi nedeniyle yapılan yol çalışmasının Doğdap Kalesi ve çevresinde tahribata yol açtığı ve bu çalışmalar nedeniyle bölgede definecilik-tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşındı.

HDP Muş Milletvekili ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit’in, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması için yönelttiği sorular şöyle:

  1. Varto ilçesinde yapılmakta olan Alparslan 2. Barajı ve HES projesi nedeniyle yapılan yol çalışmasının Doğdap Kalesi ve çevresinde yıkım ve tahribata neden olduğu iddiaları doğru mudur? Baraj ve HES projesine başlanmadan önce Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu çıkarılmış mıdır? Yapılmışsa ÇED raporu kamuoyu ile paylaşılmış mıdır?
  2. Doğdap Kalesi ve çevresinde yapılan yol çalışmalarıyla birlikte bu tarihi mekânda bazı art niyetli kişilerin define ve tarihi eser kaçakçılığı yaptığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?
  3. Muş’ta son 1 yıl içinde tarihi eser kaçakçılığına yönelik kaç operasyon yapılmıştır? Tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen kaç kişi gözaltına alınmış, kaçı tutuklanmış,  kaçı serbest bırakılmıştır?
  4. Doğdap Kalesi’nin Alparslan 2. Barajı ve HES projesinin etki alanında kaldığı için Sit sınırlarından çıkarıldığı bilgisi doğru mudur? Doğruysa Doğdap Kalesi’ne verilen zararlar ve tahribatlar nasıl giderilecektir?
  5. Muş sınırları içinde şimdiye kadar tespit edilmiş tarihi ve kültürel varlıklar nelerdir? Bu varlıkların korunması için hangi çalışmalar yapılmaktadır?

Sendika.Org