Van’da polis terörü: Zihinsel engelli genci linç ettiler

Van'da kayyum protestoları sırasında polisler, kahvehaneye sığınan bir genci cop ve kaskla darp etti, üzerine masa fırlattı ve gözaltına aldı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, gencin zihinsel engelli olduğunu duyurdu

Van’da polis terörü: Zihinsel engelli genci linç ettiler

Van’daki kayyum darbesine karşı protestolar üçüncü günde devam ederken, bugün de çok sayıda kişi gözaltına alındı. Protestolar sırasında polislerin, kahvehaneye sığınan bir genci linç edip gözaltına aldığı görüntüler yoğun tepki çekti.

Sosyal medyada paylaşılan videoda, polislerin kahvehaneye sığınan bir genci cop ve kaskla darp ettiği, üzerine masa fırlattığı görülüyor.

Suç duyurusunda bulunulacak

Van Barosu olaya ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Baromuz, kayyum atamaları sonrasında yapılan protestolar esnasında emniyet güçleri tarafından kullanılan orantısız güç, işkenceye varan darp olaylarının takipçisi olup, görüntülerdeki kişinin ölümüne kast edilmek suretiyle gözaltına alınmasına yönelik suç duyurusunda bulunacaktır” dedi.

Gergerlioğlu: “İnsafsızca dövülen genç, zihinsel engelli”

Öte yandan polislerin linç ettiği gencin isminin Fırat Koç olduğu ve psikotik rahatsızlığının olduğu bildirildi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Van’da insafsızca dövülen gencin zihinsel engelli, askerlikten muaf edilmiş bir kişi olduğu ortaya çıktı. Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Zihinsel engelli birine bunu yapan normal kişiye neler yapmaz” ifadelerini kullandı.

Fırat Koç’un avukatıyla konuştuğunu belirten Gergerlioğlu, “Aylık doktor kontrolü için Van’a gelmiş ve bunlar olmuş. Zihinsel engelli raporları savcıya sunulmasına rağmen gözaltısı devam ediyor. Böyle bir darp, zihinsel engel ve halen gözaltı: Yeni Türkiye” dedi.

Gözaltına alınan Koç’un, Van İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Sendika.Org