Ümraniye Atakent’teki sağlık ocağı AKP’ye yakın İrfan Okulları için mi taşındı?

Ümraniye’ye bağlı Atakent Mahallesi'ndeki sağlık ocağı Aralık 2018’de mahalle sınırına taşındı. 31 Mart’ta muhtar adayı olan mahalle sakinlerinden Bulut Can Okuducu, eski sağlık ocağı arazisinin AKP’ye yakınlığıyla bilinen İlim Yayma Cemiyeti’ne bağlı İrfan Okulları’na verileceğini öne sürdü

Ümraniye Atakent’teki sağlık ocağı AKP’ye yakın İrfan Okulları için mi taşındı?

İstanbul Ümraniye’ye bağlı Atakent Mahallesi’ndeki Açelya Sağlık Ocağı hiçbir sebep gösterilmeksizin taşındı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında taşınan sağlık ocağının yeni yeri Atakent Mahallesi’ne uzak bir noktada bulunuyor.

31 Mart seçimlerinde Atakent Mahallesi muhtar adayı olan Bulut Can Okuducu Sağlık ocağının yeni binasının Atakent Mahallesi sınırlarında bile olmadığını belirtiyor.

Sendika.Org’a konuşan Okuducu, “Atakent Mahallesi’nin merkezinde, herkesin kolay ulaşabileceği bir noktada olan sağlık ocağı mahallenin dışına, İstiklal Mahallesi sınırlarına taşındı” dedi.

“Mahallede şu anda bir sağlık ocağı yok”

Sağlık ocağının yerine spor salonu yapılması için bir ihale açıldığını ancak ihalenin daha sonra iptal edildiğini aktaran Okuducu, şu an mahalleye ait bir sağlık ocağının olmadığını belirterek şunları söyledi:

Neden yok? Bununla ilgili birçok alanımız var. İki tane sağlık tesisi alanımız var. Bunlar kullanılmıyor. İstiklal Mahallesi’nde bir alan kullanılarak oraya taşınıyor. Buradaki amaç zaten bu alanın İrfan Koleji’ne verilmesi. Ümraniye’de alan mı yok, arazi mi yok? Neden Atakent Mahallesi’nde sağlık ocağı olan yere spor salonu yapılmak isteniyor? Biz tabii ki mahalleliler olarak mücadelemizi vereceğiz.

“Spor salonunun tabelası indirildi”

Okuducu, yıkılan sağlık ocağının arazisinde inşaat çalışmalarının sürdüğünü ancak spor salonu inşaatı olduğuna dair tabelanın kaldırıldığını söyledi.

Bunun üzerine belediyeye bilgilendirme başvurusunda bulunduğu kaydeden Okuducu “spor salonu ihalesinin iptal edildiği, ihalenin iptali sonucu söz konusu yerin sağlık tesisi statüsüne geri döndüğü” şeklinde bir cevap verildiğini belirtti.

Okuducu ayrıca, belediye yetkililerinin kendisine sözlü olarak “İptal edilen ihalenin yerine yenisinin düzenleneceği ve bu alana spor salonunun yapılacağı” bilgisini verdiğini aktardı.

İnşaat çalışanlarının da “Eski sağlık ocağı binasını kaldırıyoruz buraya herhangi bir yapı yapılmayacak” dediğini aktaran Okuducu, “Buraya sağlık ocağı dışında herhangi bir yapının yapılmaya başlanması halinde hukuki yollara başvuracağız” dedi.

Sağlık ocağı, İrfan Okulları için mi taşındı?

Sağlık ocağı arazisinin yanında İlim Yayma Cemiyeti’ne bağlı İrfan Okulları’nın bulunduğunu belirten Okuducu, bu arazi üzerine yapılacak binanın da İrfan Okulları’na kiralanacağına dair söylentiler olduğunu kaydetti.

Aralık 2017 tarihli bu fotoğrafta, İrfan Okulları’nın hemen sağında spor salonu inşaatının tabelası görülüyor. Arkasında ise bugün yıkılmış olan sağlık ocağı yer alıyor. [Kaynak: Google Haritalar]

Okuducu sözlerini şöyle sürdürdü:

Daha önce belediyenin yaptığı anaokulu binası İrfan Okulları’na kiralandı. Dolayısıyla hemen yanındaki sağlık ocağının taşınması da bir soru işaretidir. Yani neden sağlık ocağı taşındı? İrfan Okulları’nın bu araziyi istediğini biliyoruz. Dolayısıyla buraya herhangi bir yapı yapılarak onlara kiralanmak istendiğini düşünüyoruz.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen İlim Yayma Cemiyeti’nin “Mütevelli Heyeti Başkan Vekili” görevini Bilal Erdoğan yürütüyor.

Sendika.Org