“Türkiye sansür tarihinin en büyük adımı!”

RTÜK'ün yayınlar üzerindeki denetimini düzenleyen "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik"le birlikte, RTÜK'e internet üzerinden yayın yapan kanallara, sansür uygulama yetkisi verildi. RTÜK yurtiçi ve yurtdışından yapılan yayınları denetleyebilecek

“Türkiye sansür tarihinin en büyük adımı!”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet ortamında yapılan yayınlar üzerindeki denetimi sağlayacak düzenleme bugün Resmi gazetede yayımlandı. Buna göre yurtiçi ve yurtdışından yayın yapan kanallar RTÜK tarafından denetlenebilecek ve bu haber kanallarına erişim engeli getirilebilecek.

Yurtdışı kaynaklı kanallara şirket kurma zorunluluğu

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik”te geçen “İnternet ortamından yayın lisansı münhasıran radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak amacıyla Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulan anonim şirketlere verilir” hükmüyle birlikte yurtdışından yayın yapan kuruluşların yayın lisansı için Türkiye’de şirket açmaları zorunlu hale getirildi.

Netflix: “Düzenlemeyi yakından takip ediyoruz”

İnternet üzerinden dizi, film gibi çeşitli yayınlar yapan Netflix yeni düzenleme için, “İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz” açıklaması yaptı.

“Hedefte yurtdışından yayın yapan haber kaynakları var”

“İnternette ifade özgürlüğü” üzerine kapsamlı çalışmalar yapan Yaman Akdeniz kişisel twitter hesabından RTÜK düzenlemesine ilişkin yaptığı paylaşımlarda “Frekans sorunu olmayan internette radyo ve TV yayıncılığına lisans getirmenin ancak kontrol ve sansür anlamına geleceğini” savundu.

“Türkiye sansür tarihinin en büyük adımı!”

İnsan hakları üzerine çalışan, hukukçu Kerem Altıparmak yapılan düzenlemeyle birlikte “Alternatif haber ve yayın yapan herkesin etkileneceğini” yazdı.

 

Sendika.Org