TSK konvoyuna saldırı sonrası Putin: “Suriye ordusunun İdlip’teki operasyonlarını destekliyoruz”

Rusya lideri Putin, TSK konvoyunun hedef alındığı gün İdlip’e ilişkin konuştu: “Suriye ordusunun operasyonlarını destekliyoruz”

TSK konvoyuna saldırı sonrası Putin: “Suriye ordusunun İdlip’teki operasyonlarını destekliyoruz”

İdlip’te operasyonların sürdüğü Han Şeyhun’a intikal eden TSK konvoyunun Suriye savaş uçakları tarafından hedef alınmasının ardından, Rusya’dan konuya ilişkin henüz açıklama gelmezken, Rus lider Putin İdlip’e dair açıklamalarda bulundu.

İDLİP’TE ADIM ADIM BATAKLIĞA: SURİYE ORDUSU TSK KONVOYUNU HEDEF ALDI

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre,  Fransa Cumhurbaşkanı Emmannuel Macron ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlip’e ilişkin şunları kaydetti:

Suriye konusunu mutlaka ele alacağız. Soçi’de İdlip bölgesinin bir kısmının silahlardan arındırılması ile ilgili anlaşma imzalanmadan önce bölge topraklarının yüzde 50’si teröristlerin kontrolündeydi, şimdiyse yüzde 90’ı onların kontrolünde ve biz oradan sürekli olarak saldırdıklarını görüyoruz. Bunun da ötesinde, ki bu çok tehlikeli, militanların o bölgeden dünyanın diğer bölgelerine aktarıldıklarını görüyoruz ve bu son derece tehlikeli bir şey.

Putin sözlerinin devamında İdlip’teki operasyonları desteklediklerini belirtti; “Suriye ordusunun söz konusu terör tehditlerinin durdurulması amacıyla yerel operasyonlar düzenleme çabalarını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org