Taksim’de kayyum darbesi protestosuna polis saldırısı

Kayyum darbesine karşı Taksim Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen HDP’lilere polis saldırdı, 6 kişi gözaltına alındı

Taksim’de kayyum darbesi protestosuna polis saldırısı

HDP İstanbul İl Örgütü, AKP iktidarının Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum darbesine tepki göstermek için Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapmak istedi.

AKP BİR KEZ DAHA DARBE YAPTI: DİYARBAKIR, VAN VE MARDİN BELEDİYE BAŞKANLARI GÖREVDEN ALINDI

Aralarında HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Erol Katırcıoğlu ve Ahmet Şık’ın da bulunduğu partililer, polis engeliyle karşılaştı. Açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini söyleyen polisler, yürüyüşe geçilmesi üzerine kitleye saldırdı.

7 kişi gözaltına alındı

HDP İstanbul, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda 6 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, HDP PM üyesi Nesimi Aday, HDP Ümraniye İlçe Eş Başkanı Damla Savcı, HDP il yöneticisi Sıtkı Tatlıcı ile Vedat Fidan ve ismi öğrenilemeyen 2 partili gözaltına alındı.

Bu anlarda meydandan geçen bir yurttaş, “Hayırdır artık konuşanları da mı gözaltına alıyorsunuz?” diyerek polise tepki gösterdi. “Evet konuşanları da gözaltına alıyoruz” diyen polisin, bu kişiyi de gözaltına aldığı kaydedildi.

Vekillere müdahale

Diğer partililer yapılan müdahale ile meydandan uzaklaştırılmaya çalışılırken, milletvekilleri Musa Piroğlu, Ahmet Şık ve Erol Katırcıoğlu ise meydan kalmayı sürdürdü.

Polis çemberine alınan vekillerden Musa Piroğlu, maruz kaldıkları saldırıya “Bu, İstanbul seçimlerinde Saray’ın duyduğu nefretin uygulamasıdır. Bu ülkeye karanlığı yaşatmak için kayyum atanıyor” diyerek tepki gösterdi. Polisler bunun üzerine tekerlekli sandalyedeki Piroğlu ile Şık ve Katırcıoğlu’na da müdahale etti.

Yaşanan arbedenin ardından vekiller İstiklal Caddesi’ne geçerek bekleyişlerini bir süre burada sürdürdü. Ancak yeniden polisler tarafından çembere alınmaları üzerine vekiller buradan HDP İl Örgütü binasına geçti.

Sendika.Org