Suruç Aileleri İnisiyatifi: “Açıkla Davutoğlu ne uğruna öldük?”

Suruç Aileleri İnisiyatifi: “Açıkla Davutoğlu ne uğruna öldük?”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım süreciyle ilgili ifadelerine tepkiler sürüyor. Dün gittiği Sakarya’da “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman eminim en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” ifadelerini kullanan Davutoğlu’na “süreci açıkla” çağrıları yapılıyor.

Suruç Aileleri İnisiyatifi de Davutoğlu’na çağrı yaparak “Defterler açılırsa’ değil katliam siyasetinin defterleri açılmalı, herkes ne biliyorsa söylemelidir. 7 Haziran ile 1 Kasım arası ne oldu? Biz ne için, ne uğruna bu kadar öldük ve yaralandık?” ifadeleri yer aldı.

“Haydi yapın bu iyiliği bu ülkeye”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Haydi Sayın Davutoğlu, çıkın açıklayın. 7 Haziran 1 Kasım arası neler oldu, hangi suçlar işlendi, açıklayın… Failleri insan yüzüne çıkamasınlar, cezalandırılsınlar… Haydi yapın bu iyiliği bu ülkeye!” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, 7 Haziran-1 Kasım arası yaşanan saldırıları ‘seçim propaganda yöntemi’ olarak nitelendirirken şunları söyledi:

Terör araştırma önergelerimizin reddedildiği, tarihimizin en büyük terör katliamlarının göz göre göre yaşatıldığı, terör ikliminin mimarları uygulayıcıları hala aramızda diyor dönemin Başbakanı Davutoğlu.

Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri sonrası yaşananları hatırlattı: Defterler açılırsa insan yüzüne çıkamazlar

Kaynak: ETHA