Suriye ordusu Morek’i aldı: AKP’nin cihatçılara kalkan yaptığı Türk askeri fiilen esir

Suriye ordusu ve müttefikleri, Hama’nın kuzey kırsalındaki Morek’i aldı, TSK’nin 9 nolu gözlem noktasının hemen yanı başına konuşlandı. Böylece AKP’nin cihatçılara kalkan yaptığı askerler fiilen esir durumuna düşmüş oldu

Suriye ordusu Morek’i aldı: AKP’nin cihatçılara kalkan yaptığı Türk askeri fiilen esir

TSK gözlem noktasını arkasına alarak özçekim yapan Suriye askeri

Suriye ordusu ve müttefikleri İdlip’in güneyindeki Han Şeyhun’dan sonra, Hama’nın kuzey kırsalında uzun süredir cihatçıların elinde bulunan Kefer Zeyta, Latamine ve Morek’i kontrol altına aldı.

Ayrıca Suriye ordusu, TSK’nin Morek’teki 9 nolu gözlem noktasının hemen yanı başına konuşlandı. Böylece AKP’nin cihatçılara kalkan yaptığı askerler fiilen esir durumuna düşmüş oldu.

Suriye ordusunun Hama’nın kuzeyindeki ilerleyişi sonrası Morek’teki TSK gözlem noktası tamamen kuşatılmış oldu. [Harita: Liveuamap]

TSK gözlem noktasının hemen yakınlarına konuşlanan Suriye birliği. Sosyal medyada paylaşılan bu videonun gözlem noktasındaki askerler tarafından çekildiği belirtiliyor.

Ne olmuştu?

TSK’ye ait büyük bir konvoy, 19 Ağustos’ta Suriye ordusu ve müttefiklerinin operasyonlarını sürdürdüğü Han Şeyhun’a doğru intikal etmiş, bunun üzerine Suriye jetleri konvoyu hedef alarak ilerleyişini durdurmuştu.

Han Şeyhun yolunda durdurulan TSK konvoyu, Hiş beldesinin kuzeyinde yeni bir gözlem noktası inşa etmeye başlamıştı.

TSK konvoyunun ilerleyişini durduran Suriye ordusu ise daha sonra M5 otoyolunu kesmiş ve gece saatlerinde Han Şeyhun’a girmişti. 21 Ağustos’ta Sukeyk yönünden başlatılan ikinci taarruzla da Hama’nın kuzeyindeki Kefer Zeyta, Latamine ve Morek tamamen kuşatma altına alınmıştı.

Saray-AKP iktidarının, İdlip’in güneyindeki savaşın seyrini değiştirme hamlesi ters teperken TSK gözlem noktalarına yönelik tehditler de artmıştı. Suriye savaş uçakları dün (22 Ağustos) M5 otoyolu ekseninde bulunan diğer gözlem noktalarının çevresine hava saldırıları düzenlemişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org