Suriye ordusu İdlip çevresinde yeniden ilerlemeye başladı

İdlip çevresinde cihatçılar karşısında ilerlemeye başlayan Suriye ordusu ve müttefikleri, vilayetin güneyindeki Latamine ile batısındaki Cisr eş-Şuğur kasabalarına dayandı

Suriye ordusu İdlip çevresinde yeniden ilerlemeye başladı

Suriye ordusu, Rusya desteğiyle İdlip çevresinde sürdürdüğü operasyonlarda cihatçılar karşısında ilerlemeye başladı.

Şam yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’ın haberine göre, Hama’nın kuzeybatısında TSK destekli cihatçı örgüt Ceyş’ül İzze ile Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) elindeki Tel Malah tepesini ve Cibin kasabasını aldıktan sonra Aziziye ve Rai adlı iki küçük köyü ve Zekat çiftliklerini ele geçiren Suriye ordusu stratejik Latamine kasabasına yöneldi.

Suriye ordusunun uzun süredir bekletilen İdlip operasyonunu başlatması ve Mayıs ayında Kefer Nebuda kasabasını alarak ilerlemeye başlaması üzerine cihatçı gruplar TSK’nin örtük desteği ile karşı saldırıya geçmiş ve Kefer Nebuda’nın güneyinde kalan Tel Malah tepesini karadaki çatışmada üstünlüğün el değiştirmesini sağlayacak şekilde Suriye ordusundan almıştı.

Ne var ki tanksavar silahları ve füzelerle desteklenen cihatçılar hava operasyonları ile desteklenen Suriye ordusu karşısında daha fazla direnemedi ve Temmuz sonu itibariyle ele geçirdiklerinden fazlasını orduya bırakarak çekilmeye başladı.

Suriye ordusunun bu bölgedeki yeni hedefi, uzun süredir hava saldırıları ve topçu ateşi altında bulunan Latamine kasabası.

Cisr eş-Şuğur’un kapılarında

Operasyonların hedefindeki bir başka nokta da Lazkiye’nin kuzeydoğusundaki dağlık Kabani kasabası. Dağlık ve ormanlık yapısı ve Türkiye sınırına yakınlığı nedeniyle HTŞ ve Türkistan İslam Partisi’nin büyük direncine sahne olan Kabani, Suriye ordusu açısından uzun süredir aşılamayan bir eşik. Ancak son günlerde Suriye ordusunun topçu atışları ve Rus savaş uçaklarının bombardımanı ile cihatçı hatları zayıflatılırken ordunun bir kara operasyonuna başlamak üzere olduğu belirtiliyor.

Kabani’nin alınması durumunda Lazkiye etrafındaki güvenlik çemberi kuvvetlendirileceği gibi Lazkiye’yi İdlip’e bağlayan hattaki ilk büyük yerleşim olan Cisr eş-Şuğur’a giden kapı da açılmış olacak.

TSK noktaları iki ateş arasında

Astana sürecinde Rusya ve İran’la varılan anlaşma sonucu İdlip çevresinde 12 bölgede gözlem noktaları oluşturan TSK, Suriye ordusu ile cihatçılar arasındaki çatışmalarda yer yer saldırılara hedef oluyor.

Suriye devleti Rusya-Türkiye-İran anlaşmalarına rağmen TSK’yi işgalci güç olarak tanımlarken, Türkiye’nin cihatçıları kontrol edip silahsızlandırma yönündeki taahhütlerini yerine getirmediğine dikkat çekerek anlaşmanın geçerliliğini de sorguluyor.

İdlip çevresinde yoğunlaşan çatışmalar cihatçıları giderek Türkiye’ye doğru iterken Suriye ordusu ile TSK’yi de burun buruna getiriyor.

Sendika.Org