Su ve Vicdan Nöbeti, Gelibolu’daki yangın söndürme çalışmaları için ekip oluşturdu

Kaz Dağları’nda Su ve Vicdan Nöbeti’ni sürdüren yaşam savunucuları, Gelibolu’daki orman yangınını söndürme çalışmalarına katılmak üzere bir ekip oluşturdu

Su ve Vicdan Nöbeti, Gelibolu’daki yangın söndürme çalışmaları için ekip oluşturdu

Kaz Dağları’nda Alamos Gold maden şirketinin doğa kıyımına karşı “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemi 17. gününde (11 Ağustos) devam ediyor.

KAZ DAĞLARI’NDA DİRENİŞE DEVAM KARARI

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu, Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Behramlı Köyü’ne yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta olan arazide çıkan orman yangınına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamayı, koordinasyon adına Doğan Ateş okudu.

Yaşam savunucuları Behramlı yolunda

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Kanadalı Alamos Gold şirketi ve onun yerli işbirlikçisinin Kirazlı-Balaban’daki madencilik faaliyetlerine ve işgallerine son verinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten Ateş, dün gece saat 22.30 sıralarında Eceabat ilçesi Behramlı Köyü yakınlarında orman yangını çıktığını söyledi.

Su ve Vicdan Nöbeti’ne katılan yaşam savunucularından oluşan bir ekibin yangın söndürme çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gideceklerini belirten Ateş, “Sevginin, barışın, adaletin egemen olduğu bir ülke ve dünya olması dileğiyle Kurban Bayramınızı kutlar; doğanın, çevrenin, ormanların ve ağaçların kurban edilmediği nice bayramlar diliyorum” dedi.

Birlikte görev alacaklar

Çanakkale Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ise, Gelibolu’daki yangına dün akşam 6 belediye aracıyla müdahale edildiğini belirtti.

Yangın bölgesindeki bilgileri aktaran Mutluay, yangının kontrol altına alındığını, ancak rüzgârdan kaynaklı yangının yayılma riskinin devam ettiğini kaydetti. Su ve Vicdan Nöbeti sürecini takip edeceklerini söyleyen Mutluay, alanda bulunan yaşam savunucularıyla birlikte yangının söndürülmesinde görev alacaklarını kaydetti.

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’ndaki Eceabat ilçesine bağlı Behramlı Köyü yakınlarında dün akşam saat 22.30’da başlayan yangın, sabah saatlerinde havadan müdahalenin başlamasıyla büyük oranda kontrol altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yaptığı açıklamada “Gece 30-35 kilometre bir rüzgârımız vardı şu anda 20-25 kilometre civarında. Şu an itibari ile yerleşim yerlerini tehdit etmiyor. Şehitliğimiz zarar görmedi. Şu an itibari ile 100 hektar civarında bir alan etkilenmiş görünüyor. Yangın şu anda çoğunlukla kontrol altına alınmış durumda” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org