Temelli: “İradelere sahip çıkma zamanıdır; gelin bu soysuz siyasete karşı yan yana duralım”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'den çağrı: "İradelere sahip çıkma zamanıdır; gelin bu soysuz siyasete karşı yan yana duralım"

Temelli: “İradelere sahip çıkma zamanıdır; gelin bu soysuz siyasete karşı yan yana duralım”

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bu iktidar demokrasiden kaçıyor. Ama biz demokrasi mücadelesi ile bu iktidarın peşindeyiz. Mutlaka ve mutlaka bu iktidarın yaptıklarından hesabını soracağız. Kaybettiler, yine kaybedecekler. Kazandık yine kazanacağız, mutlaka kazanacağız” dedi.

“Bu saldırı demokraside buluşmuş insanlara bir saldırıdır”

Siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, sendikalara, insan hakları derneklerine seslenen Temelli, “Şimdi demokratik siyaset zemininde buluşma zamanıdır. Asla bu zemini terk etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Temelli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Kendi meşruiyetini kaybettikçe tüm Türkiye halklarına kayyım rejimini dayatmaya devam ediyor. Evet, 19 Ağustos sivil darbesi, 12 Eylül darbe mekaniğinin devamıdır. Uzun süre OHAL rejimi altında yaşadık. Bu OHAL rejiminin üzerinde iktidarlarını şekillendirenler Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin dayatırken şimdi de örtülü bir OHAL rejimi dayatırlar. Bugün halk iradesine sahip çıkmaya devam ediyor ama Diyarbakır sokaklarında şiddet ve zulüm vardır. İradesine sahip çıkan halka TOMA’larla müdahale ediyor.

Yüzlerce arkadaşımızı gözaltına aldılar. Cezaevlerindeki 5 bin arkadaşımızda olduğu gibi gözaltına alınan arkadaşlarımızın da bir suçu yok. Bu kayyumcu yönetemez hale gelmiş zihniyet meşruiyetini yitirmiştir. Tüm yerel yönetimlerde ve meşru yöntemler demokrasi mücadelesini sürdüreceğiz. OHAL döneminde hukuku yok saydılar kendi yasalarını yok saydılar. Demokratik siyaseti tasfiye etmeye çalıştılar. Kayyumlar eliyle bölge ekonomisi çökerttiler. Şimdi aynı talana ve yağmaya sahip çıktıklarını gösteriyorlar. 3 belediye başkanımız görevden alındı saldırı sadece HDP’li belediyelere yönelik değil bu saldırı demokraside buluşmuş insanlara bir saldırıdır. Tüm Türkiye’ye sesleniyoruz, iradelere sahip çıkma zamanıdır; gelin bu soysuz siyasete karşı yan yana duralım.

İlgili haberler:

Sendika.Org