Sansürcüler zorluyor: bianet’in tüm içeriğine engelleme kararı

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği bianet'in 200 bini aşkın yazı ve haberden oluşan tüm içeriğinin engellenmesine karar verdi

Sansürcüler zorluyor: bianet’in tüm içeriğine engelleme kararı

Ankara Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 16 Temmuz tarihli yazısı ile aynı gün 136 adresin erişiminin engellenmesine karar verdi. Erişim engeli kararı verilen URL adresleri arasında Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Pinterest adreslerinin yanı sıra haber portalları da yer alıyor.

bianet’in haberine göre kararda yer alan adreslerden biri de bianet.org. Ancak mahkeme, bianet’in hangi haberiyle ilgili erişimin engellendiğini belirtmedi. Mahkemenin bu gerekçesiz kararı uygulanırsa ile Kasım 2000’den bu yana yayın yapan bianet’te en az 200 bin habere erişim engellenecek.

Eyüboğlu: Tüm siteye engelleme kararı alınmış

Karara itiraz eden, bianet’in avukatı Meriç Eyüboğlu şunları söyledi:

Daha önce farklı hâkimlik kararları ile bianet’te yayımlanan haberlere yönelik erişimin engellenmesi kararları verilmişti. Bu kararların tamamına itiraz ettik, sonrasında Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık. İki başvurumuzda da Anayasa Mahkemesi verilen sansür kararlarının basın özgürlüğünü ihlal ettiği sonucuna vardı. Diğer başvurularımız halen mahkemenin önünde. Ancak önceki engelleme kararlarında, başvuru (şikâyet) konusu yapılan habere erişim engellenmişti. Oysa şimdi ilgili hâkim, habere değil tüm siteye erişimi engelleme kararı vermiş, üstelik bu denli büyük bir sansür kararını hiçbir gerekçeye dayandırma gereği duymamış.

“Mahkemeden somut bilgi alamadık”

Eyüboğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Mahkemeye yaptığımız başvuruda da somut bir bilgiye ulaşamadık. Ancak kararın 16 Temmuz yani Gezi duruşmasından iki gün öncesine ait olması, erişimi engellenen adresler arasında gezi duruşması sırasında düzenli paylaşımlarda bulunan adreslerin bulunması (ki bu adreslerin bir kısmı Gezi duruşması dışında herhangi bir paylaşımda bulunmayan URL adresleri) Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılan ihbarın (!) Gezi davasıyla ilgili olduğunu düşünmemizi sağladı. Oysa bu denli büyük bir sansür kararını, kararın muhatapları olarak tahmin ve varsayımlarla öğrenmeye, anlamaya, açıklamaya çalışmamız ne denli hukuki bir işlemle karşı karşıya olduğumuzun da açık göstergesi.Binlerce haberin yer aldığı bir haber portalının, Jandarma Genel Komutanlığı’nın başvurusu üzerine başkaca hiçbir araştırmaya gerek kalmadan kapatılıyor. Bu kararı verenler gerekçe dahi belirtmiyor. Bu durum en hafif ifadesiyle hukuk skandalı… Keza bu karar ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne yönelik büyük bir saldırı, büyük bir müdahale… Hukuk garabeti.

İzmir Barosu’ndan açıklama

İzmir Barosu, erişim engeli kararına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bianet, Etha gibi internet siteleri ile pek çok sosyal medya hesabına getirilen bu yasak, basın özgürlüğü konusunda dünyanın en kötü sicillerinden birine sahip olan ülkemizi okuyamaz, tartışamaz ve konuşamaz hale getirme amacının bir yansımasıdır.

Geçtiğimiz hafta internetten yayın yapan radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerine getirilen sansür kararı ile birlikte değerlendirildiğinde özgür basının bundan sonraki dönemde çok daha büyük baskılara maruz bırakılacağı anlaşılmaktadır.

İzmir Barosu, yurttaşlarının bilgi alma ve yayma hürriyetinin temel bir insan hakkı olduğunun bilinciyle, sivil toplum ve özgür basın organları ile birlikte hareket edecek, basın hürriyetinin tam manasıyla gerçekleştiği bir ülke oluncaya kadar mücadelesini sürdürecektir.

Sendika.Org