Rusya’dan sonra İran da “güvenli bölge” planına tepki gösterdi

Suriye topraklarında ABD ile işbirliği içinde bir “güvenli bölge” kurma girişiminde bulunan Türkiye’nin Astana sürecindeki ortakları Rusya ve İran’dan eleştiriler yükseliyor

Rusya’dan sonra İran da “güvenli bölge” planına tepki gösterdi

Türkiye ile ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda bir “güvenli bölge” oluşturma planı, bölgesel denklemi yeniden şekillendiriyor. Suriye topraklarında ABD ile işbirliği içinde bir “güvenli bölge” kurma girişiminde bulunan Türkiye’nin Astana sürecindeki ortakları Rusya ve İran’dan eleştiriler yükseliyor.

İran: “Suriye’nin bağımsızlığına saldırı”

ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda “güvenli bölge” oluşturma faaliyetini eleştiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Washington’un bu eylemlerinin Suriye’nin bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saldırı olduğunu söyledi.

Musevi, “ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki tavrı, Suriye’nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne açık bir saldırı ve uluslararası hukuk ile BM Anlaşması’ndaki ilkelere aykırı” dedi.

Musevi, “Amerikalı yetkililerin, Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölgenin oluşturulmasına yönelik son açıklamaları ve anlaşmaları kışkırtıcı ve endişe verici” ifadelerini kullandı.

Rusya da uyarmıştı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da 15 Ağustos’ta yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye topraklarındaki bir operasyon için Şam’dan izin alması gerektiğini belirterek şunları söylemişti: “Burada egemen bir ülke söz konusu olduğu için bu, ilk ve mutlak şarttır. Bu, Rusya’nın hiçbir şekilde değişmeyen ilkesel duruşu olup, Türkiye tarafından düzenlenen harekâtlar için de geçerlidir. Hiç kuşkusuz, Türk partnerlerimizle iletişim halindeyiz. Hâlihazırda çözülen ve henüz çözüm bulunmayan sorular var ancak bu, egemen bir ülke olarak Suriye’nin topraklarını kontrol etmesi gerektiği ve topraklarında yaşananlara ilişkin kararlar alma hakkına sahip olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz.”

Rusya ve İran’ın tepkisi diplomatik açıklamalarla sınırlı değil. Türkiye’nin ateşkes girişimlerine rağmen İdlip’te operasyonlar yeniden hızlandırılmış durumda ve Suriye ordusu TSK destekli cihatçı grupları püskürterek ilerliyor. Suriye ordusunun Rusya ve İran’ın desteğiyle Hama’nın kuzeyinde iki koldan sürdürdüğü operasyonlarda Morek yakınlarındaki TSK gözlem noktası da kuşatılmak üzere.

Sendika.Org