Rusya Dışişleri’nden AKP’ye İdlip uyarısı: “HTŞ’nin saldırıları bastırılacak”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Heyet-i Tahrir’uş Şam'ın İdlip’teki saldırılarının “sert bir biçimde” bastırılacağını söyledi ve Türkiye’nin bu konuda bilgilendirildiğini belirtti

Rusya Dışişleri’nden AKP’ye İdlip uyarısı: “HTŞ’nin saldırıları bastırılacak”

Han Şeyhun’a intikal eden TSK konvoyunun Suriye savaş uçakları tarafından hedef alınmasının yankıları sürerken, Rusya’dan Türkiye’ye yönelik İdlip uyarısı geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir basın toplantısında, İdlip vilayetini büyük oranda kontrol eden Heyet-i Tahrir’uş Şam’ın (HTŞ) saldırılarının “sert bir biçimde” bastırılacağını söyledi ve Ankara’nın bu konuda bilgilendirildiğini belirtti.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Lavrov, “İdlip’te teröristleri ortadan kaldırma uygulaması devam edecek” dedi.

Türk askerlerinin İdlip’teki varlığı, teröristlerin saldırmasının önünü kesemiyor” diyen Lavrov, Rus savunma yetkililerinin İdlip’teki duruma ilişkin olarak Türk meslektaşları ile her gün temas halinde olduklarını kaydetti.

“Türkiye’yle anlaşma, teröristlerle ateşkesi içermiyor”

Lavrov “Buradan (İdlip’ten) saldırılar olması halinde -bu saldırılar ister Suriye ordusuna ister sivillere isterse de Hmeymim’deki hava üssümüze yönelik olsun- hepsini sert bir biçimde bastıracağımızı açık bir biçimde söylemiştik” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Lavrov, “Söz konusu saldırılara cevap vereceğimiz konusunda Türk meslektaşlarımızı önceden uyarmıştık” dedi ve “Buna son verilemez, zira İdlip hususundaki anlaşma (Soçi Mutabakatı) teröristlere karşı ateşkes yapılmasını içermiyor” vurgusunu yaptı.

“Saldırılar Türk askerlerinin başları üzerinden devam etti”

İdlip’te Türk askerlerinin bulunduğu gözlem noktalarının kurulmasının, militanların provokatif saldırılar gerçekleştirmesinin önünü keseceğini umduklarını belirten Rus bakan Lavrov, buna karşın umdukları gibi olmadığını söyledi ve “Teröristlerin provokasyonları Türk gözlemci askerlerin başları üzerinden yapılmaya devam etti” ifadesini kullandı.

“İdlip’teki tablonun sorumlusu teröristler”

Şu anda İdlip’te oluşmuş olan tablo, aşırıcıların, Suriye topraklarının geri kalanındaki hedeflerini buradan vurma girişimlerine son vermemiş olmalarından kaynaklanıyor” diyen Lavrov, sözlerinin devamında bölgedeki durumu belli bir uzaklıktan izlemediklerini ve Rus askerlerinin sahada bulunduğuna dikkat çekti.

İlgili haberler:

Sendika.Org