PYD Sözcüsü Müslim: “Çözüm yolu İmralı’dan geçiyor”

PYD Sözcüsü Salih Müslim, Abdullah Öcalan’ın “Çözüme hazırım” mesajına ilişkin yaptığı açıklamada “Bu mesaj ile çözüm yolunun İmralı’dan geçtiği açıkça görülmektedir” dedi

PYD Sözcüsü Müslim: “Çözüm yolu İmralı’dan geçiyor”

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının, 7 Ağustos’ta gerçekleştirdiklerini görüşme sonrası kamuoyuna açıkladıkları PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajlarına ilişkin Suriyeli Kürtler’den açıklama geldi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim, Öcalan’ın mesajlarına ilişkin yaptığı açıklamada “Bu mesaj ile çözüm yolunun İmralı’dan geçtiği açıkça görülmektedir” dedi.

ASRIN HUKUK BÜROSU, ÖCALAN’IN MESAJINI AÇIKLADI: “ÇÖZÜM İÇİN HAZIRIM”

 “Sonuçsuz kaldıkça İmralı’ya gidiyor”

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Müslim, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’nin dış politikası tıkandı ve artık tüm kapılar üzerine kapandı. Çareyi ise Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırmakta buluyor. Türkiye ve ABD görüşmelerinde de bu girişimlerle sonuç alamayacağını gördü. Bu yüzden avukatların Önder Apo ile görüşmesine izin vermek zorunda kaldı. Avukatların İmralı’ya gidişi olumlu ve çok değerlidir. Zaten ilk günden bu yana Kürt halkı, Önder Apo’nun görüşlerine kulak verilmesini istiyor.

“Çözüm için diyalog esastır”

Öcalan’ın çözüm gücü olduğunu belirten Müslim, sözlerinin devamında “En önemlisi de Önder Apo sorunları diyalog yoluyla çözmek istiyor ancak muhatap ve öncülük edecekler de önemlidir. Kürt sorununun çözümü için masada diyalog esastır” dedi.

Müslim ayrıca, Öcalan’ın “Çözüme hazırım” yön��ndeki mesajına ilişkin “Bu mesaj ile çözüm yolunun İmralı’dan geçtiği açıkça görülmektedir” dedi ve 2013 yılındaki 10 maddelik Dolmabahçe Mutabakat metnini hatırlattığını kaydetti.

“Şam ile demokratik çerçevede anlaşmaya varabiliriz”

Türkiye’nin, Kürt sorununun çözülmesini engellediğini ve “Kuzey ve Doğu Suriye’deki devrimi yok etmek istediğini” savunan Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye’den elini çektiği vakit hiçbir sorun da kalmaz. Biz, Suriye rejimi ile Suriye içinde demokratik çerçevede anlaşmaya varabiliriz. Kuzey ve Doğu Suriye’deki sistem tüm Ortadoğu için modeldir. Ancak Türk devleti, bu sistemin gelişmesini ve Suriye genelinde bir çözümün gelişmesini engelliyor. Türk devletinin artık aklını başına toplamasını ve Önder Apo’ya muhatap olabilmesini umut ediyoruz. Kürt sorunu çözülmeden Ortadoğu’daki hiçbir sorun da çözülmez.

Sendika.Org