Politeknik: “Kaz Dağları’nda ekolojik yıkımın mühendisi olma; halk yoksullaşacak”

Halkın mühendisleri, mimarları ve şehir plancılarının örgütü Politeknik, Kazdağları'nda altın çıkarılması, ayrıştırılması ve zenginleştirilmesi çalışmalarına ilişkin iki farklı açıklama yayımladı. İlk açıklamada mühendislere "Kaz Dağları'nda ekolojik yıkımın mühendisi olma" diye seslenirken, ikinci açıklamada ise maden faaliyetlerinin bölgeyi nasıl etkileyeceğini açıkladı

Politeknik: “Kaz Dağları’nda ekolojik yıkımın mühendisi olma; halk yoksullaşacak”

Kaz Dağları’nda ağaç katliamına karşı mücadele devam ederken halkın mühendisleri, mimarları ve şehir plancılarının örgütü Politeknik, iki farklı açıklama yayımladı.

“Yer aldığımız çalışmaların, projelerin sonuçlarıdır asıl sorumluluklarımız!”

Politeknik, açıklamaların ilkinde mühendislere seslenerek şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale Kazdağları madencilik faaliyetlerinin kıskacına alındı. 2013 yılından bu yana Çanakkalelilerin mücadele ettiği Kirazlı’daki altın madeni projesi için, devam eden mahkeme sürecine rağmen ağaç kıyımı başlatıldı, 195 bin ağaç kesildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, maden faaliyetlerinde 195 bin değil 13 bin ağaç kesildiğini, 2 farklı noktada hatıra ormanı oluşturulduğunu, 14 bin fidan dikimi yapıldığını iddia ederek gözümüzün içine baka baka yalan söyledi. İhaleyi alan Alamos Gold şirketinin sözcülüğünü yaptı.

Salda’da, ODTÜ Ormanı’nda, Munzur’da, Kuzey Ormanları’nda tüm doğal alanları ‘talan edilebilir, satılabilir’ gören AKP iktidarı, maden arama faaliyetleri için Kanadalı Alamos Gold şirketine 865 milyon lira teşvik de sağladı. Yeraltı varlıklarımız, yok edilen ağaçlarımız yetmedi, Alamos Gold şirketine cebimizden para aktarıldı. Aynı şirkete bölgedeki başka maden sahaları da verilecek.

Başka bir Kazdağı yok!

Proje, binlerce yılda oluşmuş, kendi ekosistemine sahip ve bulunduğu bölgeye yaşam sağlayan Kazdağları’nı geri dönüşü olmayan zararlar verdi/verecek, siyanürle toprağı, suyu, yaşamı zehirleyecek. Onlar altınla zenginleşecek, bizim sağlıklı ve güvenli yaşama hakkımız, geleceğimiz yok edilecek.

Yok edenlerin tarafında olma!

AKP işbirliği ile Alamos Gold daha zengin olacak, yandaşlar nemalanacak, bu talana mühendisler de davet edilecek.

Çanakkale ve bölgesine, ülkemize, ekolojik yaşama, tatillerde yolumuzun düştüğü keyifli dağlara, kıyılara geri dönüşü olmayan zararlar verecek siyanürlü altın madeninde mühendis olmamız istenecek.

Şirket Kanadalı’ymış, kariyermiş, CV’de yazsa ne de güzel olurmuş, ‘altın’ değerinde bir fırsatmış… Ötede dursun!

Hatırlatmak iyi olur belki de, yer aldığımız çalışmaların, projelerin sonuçlarıdır asıl sorumluluklarımız!

Geleceğimizi Kazdağları’nda yaşamı yok eden maden şirketinde mühendis olmakla değil, yıkıma karşı taraf olmakla kazanacağız!

Meslektaşlarımıza sesleniyoruz. Yaşanabilir bir ülke için dağı, ormanı, suyu yok etmeye çalışan yaşam düşmanı projenin parçası olma.

Yağmacılara verecek emeğimiz yok, çünkü #KazDağlarıHepimizin!

“Kaz Dağları’nda sağlıklı ve güvenli yaşamak mümkün olmayacak”

İkinci açıklama ise kamuoyuna yönelik olarak bilgilendirme amacı taşıyor. Söz konusu madenin ÇED onayının olmadığını belirten Politeknik, ayrıştırma işlemlerinin siyanürle yapılacağının altını çizdi.

Siyanürün açık havada yığınlar halinde serilmiş olan, içinde altın bulunduran madenlerin üzerine serileceğini kaydeden Politeknik, “Çözündürme, çözelti ayrıştırma ve atık havuzu aşamalarının herhangi birinde meydana gelecek sızıntı bölgedeki toprağı ve sonrasında yeraltı sularını kirletecek. Kaz Dağları’nı geri dönüşü olmayan bir ekolojik yıkıma sürükleyecek. Toprak, su, hava zehirlenecek. Kaz Dağları’nda sağlıklı ve güvenli yaşamak mümkün olmayacak” uyarılarına bulundu.

“Halk yoksullaşacak”

Politeknik, bunun sonucunda bölgedeki tarımın, turizmin ve ekosistemin olumsuz etkileneceğinin altını çizerek “Kaz Dağları eteklerinde bulunan Balıkesir ve Çanakkale kentleri ekonomik açıdan zarar görecek, halk yoksullaşacak” değerlendirmesinde bulundu.

Büyük bir soygunla karşı karşıyayız”

Altın ayrıştırma ve zenginleştirme işlemi Kanadalı Alamos şirketinin ve yerli taşeronu Doğu Biga’nın yapacağını belirten Politeknik, AKP’nin bu şirkete 865 milyon dolar teşvik verdiğini kaydetti. Politeknik, teşvikin zeminin 2016 yapılan bir düzenlemeye dayandığının altını çizerek şu ifadelere yer verdi:

Maden kanununa göre değerli madenlerde devlet payı %4. Alamos Gold’un Çanakkale Kirazlı’daki madeninden yaklaşık 4 milyar dolarlık altın çıkarılacak. Bu durumda devlet payı 160 milyon dolar olacak. Yani 865 milyon TL’lik teşvik zaten bu maden faaliyetinden devlete kalacak paraya karşılık geliyor. Bu maden faaliyeti sonucu bir devlet payı oluşmayacak. Yine AKP iktidarı eliyle yürütülen kirli rant ilişkileri ve büyük bir soygunla karşı karşıyayız.

Kaz Dağları-Çanakkale bölgesinde toplam 43 maden ruhsatı verilmiş durumda. Bu madenlerin 30’u altın madeni, yani siyanürle ayrıştırma yapılacak madenler! Bölge büyük tehdit altında.

Kaz Dağları’nı parsel parsel satanları durduralım! Kazdağları’ndaki bu ekolojik yıkımı durduralım!
Yaşamlarımıza, geleceğimize sahip çıkalım!

Açıklamanın tamamına ulaşmak için buraya tıklayın.

Sendika.Org