Ordu’da sendikalaşan çağrı merkezleri işçilerinden baskıya karşı suç duyurusu

Ordu’da bulunan çağrı merkezlerinde örgütlenme çalışması yapan Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, işyerlerinde sendikaya üye olan işçilere baskı yapılmasını kınadı

Ordu’da sendikalaşan çağrı merkezleri işçilerinden baskıya karşı suç duyurusu

Ordu’da bulunan çağrı merkezlerinde örgütlenme çalışması yapan Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, işyerlerinde sendikaya üye olan işçilere baskı yapılmasını kınadı. Sayın, Pozitif Çağrı Merkezi önünde yaptığı açıklamada, sendikaya üye olma hakkını baskıyla engellenmeye çalışmasına boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Sendikalaşma çalışmalarında engellerle karşılaştıklarını dile getiren Sayın, “Aynı örgütlenme sürecimiz birçok çağrı merkezi ile Pozitif Çağrı Merkezinde de başarıyla sürdürülmektedir. Sendikal örgütlenmenin diğer işyerinde olduğu gibi başarılı biçimde sürdürüldüğü Pozitif Çağrı Merkezinde son günlerde işveren ve yöneticiler tarafından yasalara aykırı biçimde çalışanlar sorgulanıyor, psikolojik baskı ortamı yaratılmaya başlanmıştır” diyerek tepki gösterdi.

Çalışanlara sorgu

Sayın açıklamada firma yetkilileri tarafında çalışanlara baskı yapıldığı belirterek şunları söyledi:

Sendikal örgütlenmenin diğer işyerinde olduğu gibi başarılı biçimde sürdürüldüğü Pozitif Çağrı Merkezi’nde Onbeş gündür kurum operasyon Müdürü Murat Ali SEVEN  tarafından yasalara aykırı biçimde; kurumun dağıtmış olduğu hatlar üzerinden çalışanların telefonları takıp edilerek üyelerimiz tek tek sorgu odalarına çekilerek sendikadan ayrılmaları, ayrılmamaları durumunda iş haklarının sona ereceği  yönünde baskı yapılmaktadır.

Sayın ayrıca konu ile ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Basın açıklamasının kalanında Sayın şu ifadelere yer verdi:

Çalışanların Anayasal ve yasal haklarını kullanmasını engellemeye çalışanlarla  her koşulda mücadele edeceğiz. Açık ya da gizli yasa dışı baskıların sürdürülmesi durumunda ilgili kişiler için Cumhuriyet Savcılığında suç duyurusunda bulunulmuştur.  Yasal haklarımızı kullanmaktan hiçbir biçimde ve asla çekinmeyeceğiz; tüm yolları ve araçları sonuna kadar kullanacağız.

Çünkü her çalışanın sendikalaşma hakkı vardır ve bunu korumak, kollamak ve geliştirmek bizim boynumuzun borcudur., sendikal yükümlülüğümüz, sorumluluğumuz ve görevimizdir. Çünkü  burası orman kanunlarının geçerli olduğu bir ülke değildir; burası hukuk kurullarının işlemesi gereken ülkedir.

Tehditle, baskıyla ve gizli veya açık zorlamalara sendikal örgütlenme hakkının ortadan kaldırılmasına asla izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Pozitif Çağrı Merkezi’nde baskı ortamı yaratmaya çalışan işveren temsilcilerine bunu bildirmeyi özellikle bir görev sayıyoruz.

Sendika.Org