ODTÜ Kavaklık İnisiyatifi: “Kanunsuz protokol iptal edilene kadar direnişimiz sürecek”

ODTÜ kampüsüne yapılmak istenen KYK yurdu için kurulan şantiye hakkında yıkım kararı alınmasının ardından ODTÜ Kavaklık İnisiyatifi, yazılı açıklama yaptı. ODTÜ ile KYK arasındaki protokol iptal edilene kadar direnişi sürdüreceklerini belirten İnisiyatif, birlik ve mücadele çağrısı yaptı

ODTÜ Kavaklık İnisiyatifi: “Kanunsuz protokol iptal edilene kadar direnişimiz sürecek”

ODTÜ Rektörlüğü’nün ODTÜ bileşenlerini ve tepkilerini yok sayarak kampüse yapmak istediği KYK yurduna karşı yaklaşık 3 ay süren direniş sonucunda, dün Çankaya Belediyesi ekipleri şantiyenin yıkımına başlanması için tutanak tutmuştu.

ODTÜ’DE DİRENİŞ SONUÇ VERDİ: ŞANTİYE BİNALARINA YIKIM KARARI

Yaşanan bu gelişmenin ardından ODTÜ Kavaklık İnisiyatifi bir açıklama yayımladı. “Kavaklık Direnişi, rektörlük ile KYK arasında, ODTÜ kurumsal iradesini hiçe sayarak yapılmış kanunsuz protokol bütünüyle iptal edilene kadar kararlılıkla sürecek” diyen İnisiyatif, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

7 Temmuz Pazartesi günü Kavaklık direnişine yapılan saldırı sonucunda alan çitlerle kapatılmış, aynı gün Çankaya Belediyesi, kurulmuş şantiye barakasının kaldırılması için tutanak tutmuş, yapının kaldırılması için işgalci protokol taraflarına 1 ay süre vermişti. Bu sürenin sonunda dün, Çankaya Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekibi şantiyeye gelerek durum tesbiti yaptı ve yıkım kararını Belediye Meclisi’ne sundu.

Kavaklık İnisiyatifi bugün ilgili Müdürlük ile görüştü; Belediye Meclisi’nden yıkıma onay kararı çıktığı öğrenildi. Bu çerçevede karşı tarafa 15 gün içinde yapının kaldırılması için tebligat yapılacağı, kaldırılmaması halinde yıkım programı yapılacağı bilgisi alındı.

Belediyenin yürüttüğü idari süreç şüphesiz doğal ve olumlu görülmektedir. Ancak İnisiyatifimiz, rektörlük – KYK işbirliğinin bu doğal sürecin yaşanmasına razı olacağına güvenmemektedir. Bu nedenle İnisiyatifimiz, bu ikilinin sürekli kanunsuzluk halini keyfi uygulamalar ile yürüttüğünü, çeşitli oyalamalar ile oldu bittiler peşinde koştuğunu değerlendirmiş ve başından beri apaçık olan kanunsuz işgal haline bugün son vermiştir.

ODTÜye ODTÜ dışından hiçbir unsurun yurt yapmak vb. kisveler altında saldırısına göz yummayacağız, izin vermeyeceğiz.

Kavaklık İnisiyatifi, öğrencileri, öğretim üyeleri, mezunları ve çalışanları olarak tüm ODTÜ bileşenleri ile yan yana olmak, güç birliği yapmak, okulumuzu savunmak iradesini ortaya koymakta, çağrısını yinelemektedir.

Sendika.Org/ Ankara