Kazdağları’nda siyanür kullanımı: Alamos Gold’un sitesi Enerji Bakanlığı’nı yalanlıyor

Sözcü gazetesinden Çiğden Toker köşesinde Kazdağları'nda altın madeni için milyonlarca ağacı katleden Alamos Gold isimli şirketin faaliyetlerine yer verdi. Bakanlığın altın çıkarma sürecinde siyanür kullanılmayacağı savunmasıyla şirketin sitesindeki "açık alanda siyanürle yıkama yoluyla altın çıkarma" ifadesinin çeliştiğine değindi

Kazdağları’nda siyanür kullanımı: Alamos Gold’un sitesi Enerji Bakanlığı’nı yalanlıyor

Çiğdem Toker, Sözcü gazetesindeki köşesinde Kazdağları’nda altın madeni açacak olan Alamos Gold şirketinin sitesinde yer alan siyanür kullanımı konusunda Enerji Bakanlığı’nın açıklamaları ile çeliştiğine dikkat çekti.

“100 milyon dolar yatırım yaptık 3 milyon ons’luk altın bulduk”

Alamos Gold CEO’su John McCluskey’in, Bloomberg kanalında katıldığı bir yayında “Türkiye’nin batısında 3 milyon ons altın bulduklarını” açıklamıştı. 2009’dan beri Kazdağları’nda maden araştırması yaptıklarını söyleyen McClusey ilk projelerini 2010 yılında geliştirmeye başladı. McClusey 2020’den itibaren 15 yıllık bir üretim süreci planladıklarını da açıkladı. Şirketin bulduğu 3 milyon ons’luk altın 4,2 milyar dolar değerinde. Eğer proje gerçekleşirse Alamos Gold, Kazdağları’na yaptıkları yatırımın 42 katını kazanacak.

“Fiyatlar cazip, Türkiye madenciliği teşvik ediyor”

McClusey, katıldığı bir başka Bloomberg yayınında ise Kazdağları-Kirazlı’da buldukları altının tamamen saf olduğunu açıklıyor. Muhabirin “neden Türkiye’yi tercih ettikleri” sorusuna ise “fiyatların cazip olduğunu ve ülkenin de madenciliği teşvik ettiğini” söylüyor.

Bakanlık “siyanür kullanılmayacağı” konusunda yalan söylüyor

Bakanlık konu ile ilgili “doğal ortamda siyanür kullanılmadığı” biçiminde bir açıklama yapmıştı. Ancak Alamos Gold’un kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada “açık alanda siyanürle yıkama yoluyla altın çıkarma” yönteminin kullanılacağı ifadesi geçiyor. Toker yazısında “Şu ana kadar kazı aşamasında  kullanılmamış olmasının Kirazlı’da 15 yıl kalacağını söyleyen bir şirketin siyanür kullanmayacağı anlamına gelmediğini” yazdı.

Yazının tamamı için tıklayın.

Sendika.Org