Kaz Dağları’na “tohum topları” atıldı: “Alamos gidecek, tohumlar yeşerecek”

Kaz Dağları'nda, altın madeni faaliyetine karşı Su ve Vicdan Nöbeti'ne devam eden halk ağaç katliamının yaşandığı alana "tohum topları" attı

Kaz Dağları’na “tohum topları” atıldı: “Alamos gidecek, tohumlar yeşerecek”

Maden faaliyetleri nedeniyle yüzbinlerce ağacın kesildiği Kaz Dağları’nda 115 sabit çadır ile devam edilmesi planlanan Su ve Vicdan Nöbeti, akşam yürüyüşüleri ve çeşitli etkinliklerle birlikte devam ediyor.

Su ve Vicdan Nöbetçileri, bir süredir nöbet alanında kurulan tohum kutularında topluyordu. Bu tohumlar toplanarak kil ve çamur yardımı ile “tohum topları”na çevrilmişti. Bugün sabah, tohum topları ağaç katliamının yaşandığı alana atıldı.

Yaşam savunucuları tohum toplarına ilişkin şu bilgileri verdi:

Tohum topları attığımız bölge maden şirketi tarafından kesilen kızıl çam bölgesidir. Tohum topları killi toprak içinde bir sürü tohumun harmanlanması ile oluşan  Japon filozof ve ekolojist Fukuoka’nın bir buluşudur. Tohum topları bölgeye rastgele fırlatılır ve bahar yağmurları ile toprağa karışır ve kil tohumları hayvan ve sıcaklardan korur  uzun süre dayanmasını sağlar. Tohum topları doğanın sabrı ile yüzeye çıkıp filizlenmeye başlar. Bizim amacımız maden şirketinin katlettikleri bölgeyi tekrar canlandırmak. “Alamos gidecek tohumlar yeşerecek” diyoruz.

Yürüyüş boyunca atılan tohum toplarının üretilmesi için nöbet alanında tohum toplanmaya devam edilecek.

Sendika.Org