Kadınlar Mor Dayanışma kampından seslendi: “Bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz”

Mor Dayanışma kadın örgütü dördüncüsünü düzenlediği kadın kampında eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için açıklama yaparak "Bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz" dedi

Kadınlar Mor Dayanışma kampından seslendi: “Bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz”

Türkiye’nin dört bir yanında erkek şiddeti sonucu kızının gözü önünde katledilen Emine Bulut için tepkiler devam ediyor. Mor Dayanışma kadın örgütü bu yıl 4.’sünü düzenlediği kadın kampında eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut için açıklama yaptı.

Kadınlar yaptığı açıklamada, önce Emine Bulut’un ardından da Tuğba Erkol’un çocuklarının gözleri önünde öldürülmesine değinerek,  “Biliyoruz ki kadınları öldüren sadece cinayetin faili olan erkekler değildir. Sürekli kadın düşmanı söylem ve politikaları gündeme getiren iktidar ve kadın katillerine, tecavüzcülere, tacizcilere, çocuk istismarcılarına ödül gibi cezalar veren yargı, bu cinayetlerin suç ortaklarıdır” dedi.

“Emine Bulut’un çığlığı hala kulaklarımızda”

Kadınlar açıklamanın devamında şunları kaydetti:

Binlerce kadın hala, erkekler tarafından ölüm tehdidiyle; taciz, tecavüz, şiddet dolu bir yaşama hapsedilmeye çalışılıyor. Bu korkunç cenderenin adına ise aile deniyor. Aile; nafakanın sınırlandırılması ve boşanmanın zorlaştırılmasını ön gören yasal düzenlemelerle, kadını koruyan yasaların ısrarla uygulanmamasıyla kadınlar için bir hapishaneye dönüştürülüyor. Emine Bulut’un çığlığı hala kulaklarımızda. Biz kadınlar ölmek istemiyoruz! Öfkemizle, isyanımızla ayaktayız! Yaşamlarımızı korumak, bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz.

“Ben de ölmek istemiyorum”

Adana’da beş yıldır boşanmaya çalışan Meryem Karalök de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Evliliğim boyunca türlü şiddete maruz kaldım ve hala da boşanmaya çalıştığım erkek tarafından şiddete uğruyorum, tehdit ediliyorum, ben de ölmek istemiyorum.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur