Kadıköy’de Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü: “Hayvanlar mülk değildir”

Türkiye'de ilk kez ülke çapındaki vegan oluşumların birlikte düzenlediği "Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü" Kadıköy'de gerçekleşti

Kadıköy’de Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü: “Hayvanlar mülk değildir”

Fotoğraf: @SehribanAlkis

Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü” dün (4 Ağustos) “Hayvan hakları veganlıktır!” sloganıyla Kadıköy’de gerçekleşti.

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Ankara Vegan Platformu, Veganizm Özgürlüktür, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi, İTÜ Vegan Topluluğu, Bursa Vegan İnisiyatifi, İstanbul Vegan İnisiyatifi,İzmir Vegan İnisiyatifi, Antalya Vegan İnisiyatifi, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Empati Platformu, Hayvan Haklarını İzleme Komitesi ve Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi’nin birlikte düzenlediği eyleme katılan veganlar Bahariye Caddesi boyunca trampetler ve sloganlar eşliğinde yürüdüler.

Yürüyüş, Moda’daki Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda yapılan basın açıklaması ile son buldu.

Geçen yıl dünya çapında 25 kentte yapılan yürüyüş, bu yıl aralarında İstanbul’un da olduğu 38 farklı kentte gerçekleşti. Eylemin düzenleyicileri arasında yer alan gazeteci-yazar, hayvan özgürlüğü aktivisti Zülal Kalkandelen, “Hayvan haklarını savunmanın birincil gereğinin tüm bilinç sahibi duyarlı canlıların yaşam hakkını savunmak ve hayvanlara uygulanan tüm sömürülere karşı çıkmak olduğunu ve bunun da ancak vegan olmakla mümkün olacağını” belirtti.

“İnsan olmayan hayvanların haklarını savunmak ve onlara yönelik tüm sömürüye karşı mücadele etmek” için başlatılan eylemler, dünyada 2016’dan beri düzenleniyor. Veganlar yürüyüşün amacını “dünyadaki veganları birleştirmek ve günlük yaşantılarında hayvanlar için ses çıkarıp aktif olmaları konusunda esin vermek” olarak açıklıyor.

Sendika.Org