İstanbul’da minibüse yüzde 20, taksiye yüzde 25 zam

İstanbul’da minibüs ücretlerine yüzde 20, taksiye de yüzde 25 zam yapıldı. Bununla birlikte taksimetre açılış ücretleri 4 TL’den 5 TL’ye yükselirken indi bindi ücreti ise 10 TL’den 13 TL’ye çıkarıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi konu ile ilgili açıklamasını önümüzdeki günlerde yayımlayacak

İstanbul’da minibüse yüzde 20, taksiye yüzde 25 zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) esnaf odaları ile birlikte yapılan toplantıda taksi, minibüs, dolmuş ve okul servisleri ücretlerinin yeni fiyat tarifeleri belirlendi.  Servis ücretlerine yüzde 13, minibüslere yüzde 20, taksilere ise yüzde 25 oranında zam yapıldı.

Zamla birlikte minibüslerde indi bindi 2 TL’den 2,5 TL’ye, mesafelere göre 2 buçuk TL’lik yerler ise 3 TL’ye çıkarıldı. Taksimetre açılışı ise 4 TL’den 5 TL’ye yükseldi. Ayrıca indi bindi ücreti 10 TL’den 13 TL’ye yükselirken, kilometre mesafe ücreti 1 Kilometrede 2,5 TL, kilometre başına 3,1 TL’ye yükselmiş oldu.

Resmi açıklama henüz yayımlanmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadığını, önümüzdeki günlerde yayımlanacağı belirtti.

İmamoğlu’nun seçim öncesi ulaşım vaatleri

Yerel seçim öncesi Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında İstanbul’da ulaşımı ucuzlatmaya yönelik hamlelerinin olduğunu belirtmiş, bununla ilgili projelerini kamuoyuna sunmuştu. Bunlardan bazıları, 12 yaş altı çocuklara ulaşımın ücretsiz olması, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ulaşımın ücretsiz olması, Deniz, Metro ve otobüs kullanımlarında ilk yarım saat içinde yapılan tüm aktarmaları ücretsiz hale getirmeleri ve 25 yaş altı tüm gençlerin yüzde 40 indiriminden faydalanmalarını sağlayacağını belirtmişti.

Vaatlerden indirimli akbil fiyatının 40 TL’ye düşmesi ile bayram ve sınav günlerinde ulaşım ücretsiz getirilesi uygulamaya geçti.

Sendika.Org