İstanbul Valiliği tarafından İdlip’e gönderilen Suriyeli mülteci sınırda vuruldu

İstanbul Valiliği’nin kentte kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilere ilişkin kararı sonrası İdlip’e gönderilen Hişam el-Muhammed, Türkiye’ye geçmeye çalışırken sınırda vurularak öldürüldü

İstanbul Valiliği tarafından İdlip’e gönderilen Suriyeli mülteci sınırda vuruldu

İstanbul Valiliği’nin kentte kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilere ilişkin kararı sonucu bir Suriyeli mülteci, ailesinin yanına dönmek için Türkiye’ye geçmeye çalışırken sınırda vurularak öldürüldü.

Independent Türkçe’nin haberine göre, 21 yaşındaki Hişam el-Muhammed, mayıs ayında evinden gözaltına alındı ve 19 Haziran’da Suriye’nin İdlip vilayetine gönderildi. İstanbul’a kayıtlı geçici koruma belgesi bulunduğu belirtilen Haşim el-Muhammed’in, İstanbul’da kalan ailesinin yanına dönmek isterken sınırda vuruldu.

Babası, kardeşleri, eşi, üç çocuğu ve ölen amcasının eşi ve çocuklarıyla birlikte İstanbul Bağcılar’da bir evde yaşayan Hişam el-Muhammed, üç aileye bakmaya çalışıyordu.

Türkiye’ye 400 metre mesafede vuruldu

Üç çocuğu, eşi ve babası İstanbul’da kalırken, İdlip’e gönderilen Hişam el-Muhammed’in bir ay boyunca Derkuş ilçesinde kaldığı ve Suriye ordusunun ateşkesi sona erdirdiği gün Türkiye’ye dönmeye karar verdiği belirtildi.

Habere göre, Hişam el-Muhammed 5 Ağustos akşamı Azmarin köyünden Türkiye sınırına girmeye çalışırken üstüne ateş açıldı ve ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Haberde ateşin kim tarafından açıldığının netlik kazanmadığı belirtildi. Yerel kaynaklara göre El-Muhammed sınırı geçemeden, Türkiye’ye 400 metre mesafede vuruldu. Cenazesi ise Suriye’de toprağa verildi.

İstanbul Valiliği, kentte geçici koruma kapsamında olmayan, kimliği bulunmayan ve başka bir ilde kaydı olan Suriyeli mültecilerin 20 Ağustos 2019’a kadar İstanbul’dan gitmeleri açıklaması yapmıştı. Hişam’ın ve ailesinin İstanbul Valiliği tarafından verilen geçici koruma kimlik belgesine sahip olduğu belirtildi.

Sendika.Org