İngiltere’de parlamentonun askıya alınması sonrası halk sokakta: “Darbeyi durdurun”

İngiltere'de yeni hükümetin patlamentoyu 5 haftalığına askıya alması sonrası kararın geri alınmasını talep eden halk sokağa çıktı

İngiltere’de parlamentonun askıya alınması sonrası halk sokakta: “Darbeyi durdurun”

İngiltere’de yeni hükümetin Kraliçe’nin onayını alarak parlamentoyu Brexit takvimindeki kritik çıkış tarihinden önce 5 hafta süreyle askıya alma kararı protesto ediliyor. Kararın geri alınmasını talep eden dilekçeye bir kaç saat içinde bir milyonu aşkın kişi imza attı. Parlamento binası çevresinden dün geceden itibaren eylemler düzenleniyor.

Dilekçede “Parlamento, 50. maddede (İngiltere’nin AB’den ayrılışını düzenleyen yasa) belirlenmiş süre (31 Ekim) yeterince uzatılana ya da Birleşik Krallık’ın AB’den çıkış iradesinden vazgeçilene kadar askıya alınmamalı ya da dağılmamalıdır” deniyor.

Parlamentonun 100 binden fazla kişi tarafından imzalanan dilekçeleri gündemine alması gerekiyor.

İngiltere’de hükümet, Kraliçe 2. Elizabeth’ten, Eylül başında yeni yasama dönemi için açılacak Parlamento’yu askıya almasını talep etmiş Kraliçe talebi onaylamıştı. Parlamento’nun 9 ile 12 Eylül arasında bir tarihte askıya alınmasına ve 14 Ekim’de tekrar çalışmaya başlamasına karar verildiği açıklanmıştı.

Bu durumda milletvekillerinin 31 Ekim’deki Brexit öncesinde İngiltere’nin AB’den bir anlaşma olmadan ayrılmasını engelleyecek adımlar atması için önlerinde çok az zaman kalmış olacak.

Karar açıklandıktan sonra dün akşam üzeri Parlamento önünde hızla büyüyen protesto gösterisine katılan ve “Darbeyi durdurun” sloganları atan binlerce kişi gece geç saatlere kadar meydanda kaldı.

Muhalefet, hükümeti 31 Ekim’deki çıkış tarihi öncesinde Avrupa Birliği ile bir anlaşma sağlamaya yönelik görüşmelere ve yasama faaliyetine zaman bırakmayarak demokrasiye darbe indirmekle suçluyor.

Muhafazakar Parti içinde AB’den ayrılmama ya da anlaşmasız bir şekilde ayrılmama yanlısı olanlar rahatsızlıklarını dile getiriyorlar.

Siyasi kulislere iktidar partisi muhafazakarların İskoçya özerk parlamentosundaki lideri Ruth Davidson’un ailevi nedenlerin yanısıra Başbakan Boris Johnson ile görüş ayrılıkları nedeniyle istifa edeceği haberi sızdı. İstifanın gelecek hafta başında açılanması bekleniyor.

Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn parlamentonun askıya alınmasını engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

İşçi Partisi milletvekili Clive Lewis, Twitter paylaşımında “Boris AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılmak için Parlamento’yu kapatırsa vekiller olarak demokrasiyi savunacağız. Bizi Parlamento’dan çıkarmaları için polis çağırmaları gerekir. Halkı sokağa çağıracağız. Parlamento’da olağanüstü oturum talep edeceğiz” dedi.

Başbakanlığı bu yaz devralan Boris Johnson, askıya alma kararını, Brexit sonrası döneme uygun yasama planını yani hükümet programını hazırlamak için zamana ihtiyacı olduğu gerekçesine dayandırıyor.

Kaynak: BBC Türkçe