İmamoğlu’ndan kayyum tepkisi: “Diyarbakır, Mardin ve Van’da milletin iradesi var”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3 büyükşehir belediyesine yönelik kayyum darbesine tepki göstererek, "Ortada milletin iradesi vardır. Öyle kuru laflarla bu hamleler yapılmaz. Şiddetle kınıyorum" dedi

İmamoğlu’ndan kayyum tepkisi: “Diyarbakır, Mardin ve Van’da milletin iradesi var”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3 büyükşehir belediyesine yönelik kayyum darbesine tepki göstererek, “Ortada milletin iradesi vardır. Öyle kuru laflarla bu hamleler yapılmaz. Şiddetle kınıyorum. Herkes haddini bilecek” dedi.

Sarıyer’de çökme tehlikesi olan binanın bulunduğu bölgede incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, bir gazetecinin üç büyükşehirde belediye başkanlarının görevden alınması ile ilgili sorusunu yanıtladı.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınmasını ve kayyum atanmasını eleştiren İmamoğlu, şöyle konuştu:

Kimin gözü çevrilmiş buraya? Böyle bir mantıkta demokrasinin teslim ettiği görevleri insanlardan hukuk dışı almak öyle göz çevirmeyle olmaz. Kimsenin sınırsız yetkisi yoktur. Ülkeye çok şey kaybettirirler. Kendileri zaten kaybediyorlar. Milletin iradesinin yok saymak çok büyük bir hatadır. Diyarbakır, Mardin ve Van’da bir suç varsa alırsınız, tespit edersiniz, işleme koyarsanız. Kayyum atayarak, böyle ucu bucağı olmayan bir sürece bağlamazsınız.

Bu sefer insanlar milli iradeye dönük güveni kaybederler, o zaman başka bir ortam yaratırsınız. Çok üzücü, şiddetle kınıyorum. Karşısındayım. Ama öyle hurafeyle, kuru lafla bu işler olmaz, olmayacaktır da. Umarım bu yanlıştan dönerler. Umarım tekrar seçilen belediye başkanları tekrar görevlerine dönerler. Öyle İstanbul’a göz dönmüş, falan filan herkes haddini bilecek. Biz işimizin başındayız, tam olduğumuz yerdeyiz.

Sendika.Org