İdlip’te ilerleyen Suriye ordusu, TSK gözlem noktalarının çevresini vuruyor

İdlip’in güneyinde Han Şeyhun’u alarak TSK’nin 9 nolu gözlem noktasını kuşatan Suriye ordusu, M5 otoyolu ekseninde bulunan diğer gözlem noktalarının çevresini de vurmaya başladı

İdlip’te ilerleyen Suriye ordusu, TSK gözlem noktalarının çevresini vuruyor

İdlip’in güneyindeki ilerleyişini sürdüren Suriye ordusu ve müttefikleri, 19 Ağustos’ta Han Şeyhun kasabasına girdikten sonra, dün de (21 Ağustos) Sukeyk yönünden başlatılan ikinci taarruzla Hama’nın kuzeyindeki Kefer Zeyta, Latamine ve Morek’i tamamen kuşatma altına aldı.

Kuşatma çemberinin içinde TSK’nin 9 nolu gözlem noktası da bulunuyor.

Suriye ordusunun İdlip’in güneyindeki ilerleyişini gösteren 21 Ağustos tarihli harita. [Kaynak: @PetoLucem]

Saray-AKP iktidarının 19 Ağustos’taki hamlesi sonrası bölgedeki TSK gözlem noktalarına yönelik tehditler de artmış oldu.

İdlip’in güneyindeki savaşın seyrini değiştirmek için aralarında tankların ve zırhlı araçların bulunduğu onlarca araçlık TSK konvoyunun Han Şeyhun’a intikal etmesi üzerine, Suriye savaş uçakları konvoyu hedef almış ve ilerleyişini durdurmuştu.

Han Şeyhun yolunda durdurulan TSK konvoyu, Hiş beldesinin kuzeyinde yeni bir gözlem noktası inşa etmeye başlamıştı.

M5 yakınlarındaki gözlem noktaları hedefte

Hama’nın kuzey kırsalındaki cihatçıları tamamen kuşatan Suriye ordusu, operasyonun stratejik öneme sahip Şam-Halep otoyolu (M5) ekseninde süreceğinin sinyallerini veriyor.

Bu kapsamda otoyolun yakınlarında bulunan TSK gözlem noktalarının çevresine yönelik hava saldırıları gerçekleşti.

Muhaliflere yakın kaynaklar, Suriye savaş uçaklarının Maarrat el-Numan’a bağlı Surman köyü yakınlarındaki 8 nolu gözlem noktasının çevresini vurduğunu bildirdi.

Öte yandan TSK’nin yeni bir gözlem noktası inşa etmeye başladığı Hiş beldesi yakınlarında Suriye jetleri tarafından hedef alındı.

AKP ateşle oynuyor

Rusya ve İran, TSK gözlem noktalarının İdlip’teki cihatçı saldırılarını önleyemediğini belirtirken; Suriye yönetimi, bölgedeki TSK varlığıyla doğrudan cihatçılara yönelik desteğin sürdüğünü savunuyor.

Rusya ve İran’la geliştirdiği Soçi mutabakatıyla İdlip’e girebilen ancak üzerine aldığı sorumlulukları yerine getiremeyen AKP, buna rağmen TSK gözlem noktalarının “taşınması veya kapatılması”nın söz konusu olmayacağını öne sürüyor.

Ancak Moskova, “silahsızlandırılmış bölge” ilan edilen alanlardan cihatçılar ve ağır silahların çıkarılmaması, üstüne Rus hava üssü Hmeymim’e yönelik saldırıların sürmesi ile “2018’in sonuna kadar” diye mühlet verilen Lazkiye-Halep (M4) ve Halep-Şam (M5) otoyollarının halen açılmaması gerekçeleri üzerinden bölgedeki TSK varlığını hedef almaya başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Mutabakat imzalanmadan önce İdlip’in yüzde 50’si teröristlerin kontrolündeydi, şimdiyse yüzde 90’ı onların kontrolünde” derken, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da “Teröristlerin provokasyonları Türk gözlemci askerlerin başları üzerinden yapılmaya devam etti” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org