İdlip’te cihatçılara büyük darbe: Han Şeyhun’dan çekildiler, TSK gözlem noktasının akıbeti belirsiz

Suriye ordusu ve müttefiklerinin M5 otoyolunu kesmesiyle başlayan taarruz, Han Şeyhun kasabasına girilmesiyle sonuçlandı. Cihatçılar Hama'nın kuzey kırsalındaki noktalara çekilirken, Morek’te bulunan TSK gözlem noktasının akıbeti ise belirsiz

İdlip’te cihatçılara büyük darbe: Han Şeyhun’dan çekildiler, TSK gözlem noktasının akıbeti belirsiz

Saray-AKP iktidarının İdlip’in güneyindeki savaşın seyrini değiştirme hamlesi ters tepti.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin M5 otoyolunu kesmesiyle başlayan taarruz, Han Şeyhun kasabasına girilmesiyle sonuçlandı.

Gece boyu süren şiddetli çatışmaların ardından, sabah saatlerinde cihatçıların bu kasabanın yanı sıra Hama’nın kuzey kırsalında Kefer Zeyta, Latamine ve Morek’ten çekildiği belirtilse de Heyet-i Tahrir’uş Şam’dan (HTŞ) tersi yönde bir açıklama geldi.

Han Şeyhun’un güneyine çekildiğini belirten HTŞ, burada Suriye ordusuna karşı koymaya devam edeceğini kaydetti.

Diğer cihatçı gruplar Hama’nın kuzey kırsalındaki noktalara çekilirken, Morek’te bulunan TSK gözlem noktasının akıbeti ise belirsiz.

İdlip’in güneyi, Hama’nın kuzeyinde son durumu gösteren 20 Ağustos tarihli harita. Mavi noktayla gösterilen alanda TSK’nin gözlem noktası bulunuyor. [Harita: @Liveuamap]

Suriye ordusu ve müttefikleri dün (19 Ağustos) gece saatlerinde Han Şeyhun kasabasına girdi.

Sabah saatlerinde büyük bir TSK konvoyunun bölgeye intikal etmesi üzerine ilk olarak konvoyu hedef alıp ilerleyişini durduran Suriye ordusu, ardından konvoyun önünü kesmek için M5 otoyolu istikametinde operasyon başlattı.

Han Şeyhun’a ilerleyemeyen TSK konvoyu, Maar Hattat köyü yakınlarında konuşlandı. [Fotoğraflar: Baladi News]

Kısa süre içinde Numer ve Syriatel tepeleri ile Herş el-Han ve Vadi el-Feth bölgelerini alan Suriye ordusu, M5 otoyoluna ulaştı ve cihatçıların Han Şeyhun’a giden ikmal yollarını kesti.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de bölgede yaşanan çatışmalarda 19 Suriye askeri ile 33 cihatçının öldüğünü bildirdi.

M5 otoyoluna ulaşan Suriyeli askerler [Fotoğraflar: Siba Mansur]

Suriye ordusu gece saatlerinde ise kuzey ekseninden başlattığı taarruz ile Han Şeyhun’a girdi.

Suriye yönetimine yakın kaynaklar ilk olarak, cihatçıların çatışmadan kasabayı tahliye ettiğini ve ordu güçlerinin ilerlediğini yazdı.

Suriye ordusunun İdlip’in güneyindeki ilerleyişini gösteren 19 Ağustos tarihli harita. [Kaynak: @PetoLucem]

Rus televizyon kanalı RT Arapça’ya konuşan Suriyeli askeri kaynak ise ordu güçlerinin Han Şeyhun’un kuzeyindeki bazı mahallelere konuşlandığını ve kasabada şiddetli çatışmaların sürdüğünü belirtti.

Muhaliflere yakın kaynaklar da kasaba içinde Suriye ordusu ile Heyet-i Tahrir’uş Şam arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti.

Han Şeyhun’a yönelik bombardımana ilişkin görüntüler:

Cihatçılara büyük darbe

Bugün (20 Ağustos) sabah saatlerinden itibaren hem Suriye yönetimine hem de muhaliflere yakın kaynaklar, cihatçı grupların Han Şeyhun’un yanı sıra Hama’nın kuzey kırsalındaki Kefer Zeyta, Latamine ve Morek’ten de çekildiğini bildirdi.

Öte yandan Morek’teki TSK gözlem noktasının akıbetine ilişkin henüz bir bilgi yok.

İlgili haberler:

Sendika.Org