İdlip’te adım adım bataklığa: Suriye ordusu TSK konvoyunu hedef aldı

TSK’ye ait büyük bir konvoy, Suriye ordusu ve müttefiklerinin operasyonlarını sürdürdüğü Han Şeyhun’a doğru intikal etti. Suriye Dışişleri, Türkiye’nin cihatçılara destek olduğunu açıkladı, ardından Suriye savaş uçakları TSK konvoyunu hedef aldı

İdlip’te adım adım bataklığa: Suriye ordusu TSK konvoyunu hedef aldı

Suriye ordusu ve müttefikleri, İdlip’in güneyindeki Han Şeyhun’a yönelik operasyonlarını sürdürürken, TSK’nin bugün (19 Ağustos) sabah saatlerinde bölgeye büyük bir askeri konvoy gönderdiği bildirildi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan Suriye Dışişleri’nden bir kaynak, Türkiye’nin Han Şeyhun’a müdahale ettiğini belirterek TSK konvoyunun Nusra Cephesi’ne (şimdiki adıyla Şam’ın Fethi Cephesi) yardım amacıyla hareket ettiğini kaydetti.

Türkiye’nin bu saldırgan adımı, Suriye ordusunun teröristlerin kalıntılarını yok etme konusundaki kararlılığını etkilemeyecek” diyen Suriye Dışişleri yetkilisi, müdahalenin sonuçlarından Türkiye’nin sorumlu olacağını söyledi.

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar ise TSK’nin Suriye ordusunun İdlip’teki ilerleyişini durdurmak için harekete geçtiğini ve Han Şeyhun’un Dahret Nimr bölgesinde bir gözlem noktası kurmaya başladığını öne sürdü.

Suriye uçakları TSK konvoyunu hedef aldı

Şam’ın bu çıkışının ardından sahada da gerilim artarken, TSK konvoyunun bulunduğu bölgenin yakınlarına Suriye savaş uçakları tarafından bombalandığı bildirildi.

Muhaliflere yakın sosyal medya hesapları, hava saldırısı sonucu konvoya eşlik eden Feylak’uş Şam’ın (Şam Kolorduları) komutanı Muhammed Hüseyin el-Kasem’in öldüğünü, iki militanın da yaralandığını yazdı.

AKP destekli cihatçı gruplardan olan, Müslüman Kardeşler bağlantılı Feylak’uş Şam, rutin olarak İdlip’e intikal eden TSK konvoylarına eşlik ediyor.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, Rusya’nın “asker, zırhlı araç ve ekipman taşıyan” Türk konvoyunun yakınında hava saldırısı düzenlediğini öne sürdü.

Gözlemevi, Maarat el-Numan kenti yakınlarında ve Halep-Şam otoyolu (M5) üzerinde gerçekleşen saldırıda “Türkiye destekli silahlı muhalifler”in öldüğünü kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama

TSK konvoyuna yönelik hava saldırısına ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı,  konvoyun Morek’teki 9 numaralı gözlem noktasına intikal ettiğini ve önceden Rusya’ya bilgilendirme yapıldığını belirterek şunları kaydetti:

Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55’te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır.

Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki işbirliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz.

Suriye ordusu M5 otoyoluna ulaştı

TSK konvoyunun intikali üzerine Suriye ordusu ve müttefiklerinin Han Şeyhun’a batı ekseninden taarruza geçtiği bildirildi.

Suriye yönetimine yakın kaynaklar, “Kaplan Kuvvetleri” adlı özel birliklerin, TSK konvoyunun önünü kesmek için M5 otoyoluna doğru ilerlediğini, Numer ve Syriatel tepeleri gibi noktaları alarak otoyol üzerinde ateş kontrolü sağladığını kaydetti.

Han Şeyhun’un batısındaki çiftlikleri tamamen kontrol altına alan Suriye ordusu M5 otoyoluna ulaştı. Böylece cihatçıların, bu stratejik kasabaya giden ikmal yolları kesilmiş oldu.

Suriye ordusunun İdlip’in güneyindeki ilerleyişini gösteren 19 Ağustos tarihli harita. [Kaynak: @PetoLucem]

Yeni bir kuşatma hamlesi

Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip’in güneyindeki operasyonları yeni bir kuşatma alanı hamlesine de işaret ediyor.

Han Şeyhun’a kuzeybatı ekseninden girmeye başlayan Suriye ordusunun, bu bölgeyi alması durumunda Hama’nın kuzey kırsalında uzun süredir cihatçıların elinde bulunan Kefer Zeyta, Latamine ve Morek ilçeleri kuşatma altına alınmış olacak.

Öte yandan bu alanın kuşatma altına alınması halinde, Morek’teki TSK gözlem noktasının varlığı da tehlikeye girecek.

İlgili haberler:

Sendika.Org