“Güvenli bölge” pazarlığı: ABD ve Türkiye ortak harekât merkezi kurma kararı aldı

Türkiye ve ABD arasındaki “güvenli bölge” pazarlıkları tamamlandı. Milli Savunma Bakanlığı, ABD’yle birlikte ortak harekât merkezi kurulacağını duyurdu. Erdoğan ise “Harekat merkezinin kurulmasıyla süreç başlayacaktır. Fırat’ın doğusunda adımın atılması aslolandı, o da oldu” dedi

“Güvenli bölge” pazarlığı: ABD ve Türkiye ortak harekât merkezi kurma kararı aldı

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle ABD askeri yetkililerinin Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” tesisine yönelik pazarlıkları üçüncü günde tamamlandı.

Saray-AKP iktidarının son günlerdeki tek taraflı operasyon çıkışlarının aksine, görüşmelerden ABD’yle birlikte hareket etme kararı çıktı.

ANKARA’DA “GÜVENLİ BÖLGE” PAZARLIĞI SÜRERKEN: PENTAGON’DAN UYARI, ERDOĞAN’DAN OPERASYON SİNYALİ

Görüşmelerin tamamlanmasına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar arasında bir dizi konuda mutabakat sağlandı:

a- Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,

b- Bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,

c- Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması.

Açıklamanın İngilizcesi de ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından paylaşıldı.

Bakan Akar: “Toplantılar olumu geçti”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da yapılan açıklama öncesi görüşmelerin sonucu konusunda olumlu konuşmuş, “Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştıklarını memnuniyetle müşahede ettik. Toplantıların olumlu geçtiğini, oldukça yapıcı yaklaşım içinde olunduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır” demişti.

Erdoğan: “Harekât merkezinin kurulmasıyla süreç başlayacak”

ABD’yle sağlanan mutabakata ilişkin Tayyip Erdoğan’dan da açıklama geldi.

Saray’da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan “3 günlük bir görüşme periyodu oldu. Bu görüşmeler gerçekten olumlu bir istikamette devam etti. Bu görüşmeler yine devam edecek ancak şimdi bir adım atılıyor. (Suriye’de ‘güvenli bölge’) Tarih vermeyeceğim şimdi Amerikalılarla birlikte bir harekât merkezinin kurulmasının kararı verildi. Bu harekât merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır” ifadelerini kullandı.

Bunun “Adım atıldı mı?” sorusunun cevabı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Adım birlikte atılıyor. Burada aslolan Fırat’ın doğusunda bu adımın atılması meselesiydi. Bu da şimdi Amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor” dedi.

Sendika.Org