Fındık işçisi insanlık dışı çalışma koşullarını anlattı: “Molamız yok, yavaşlayınca laf yiyoruz”

Trabzon Sürmene'de fındık toplayıcılığı yapan bir işçi, insanlık dışı çalışma koşullarını Sendika.Org'a anlattı. "Hükümet izliyor mu, ilgilenmiyor mu, ilgileniyorsa ne kadar ilgileniyor" diyerek tepki gösteren işçi, "Fındık işçisinin çözümü sınıfsaldır başka türlü çözülmez" dedi

Fındık işçisi insanlık dışı çalışma koşullarını anlattı: “Molamız yok, yavaşlayınca laf yiyoruz”

Trabzon’un Sürmene ilçesinde fındık toplayıcılığı yapan İshak Üçüncü, Sendika.Org’a yaşadıkları sorunları ve insanlık dışı çalışma koşullarını aktardı. Fındık işçilerinin sorunlarına dair hiçbir gelişme yaşanmadığını belirten Üçüncü, “İşçiler maddi manevi sömürülüyor” dedi.

Üçüncü, “Sabah saat 8, akşam 8 çalışıyoruz; hava aydınlıkta gidiyoruz hava karanlığında çıkıyoruz. Dikenli yamaç arazilerde çalışıyoruz. Dinlenme molamız yok. Sadece yemek için duruyoruz” dedi.

Fındık toplamanın zor bir iş olduğunu belirten Üçüncü, “Dallar sert ve yüksek. İster istemez yoruluyoruz. Biraz yavaşlasak laf yiyoruz. Sigorta güvencemiz yok. Sağlığımızı kaybediyoruz. İlaçları para ile alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Üçüncü, 140 TL yevmiye vaat edildiğini fakat 50 TL aldıklarını belirterek şunları söyledi:

Siyasetçiler seçim zamanı hatırlıyorlar fındık üreticilerini ama kimse fındık işçisi için çözüm üretmiyor sorunlarını gündeme bile getirmiyor.

Fındıktaki bu politikasızlık işçileri yoruyor. Psikolojisini bozuyor. Fındık işçisi rahatlatacak bir çözüm üretilemiyor. Hükümet izliyor mu, ilgileniyor mu, ilgileniyorsa ne kadar ilgileniyor? Serbest piyasa nasılsa çözer mi, diyor. Bilinmiyor. Fındık işçisinin çözümü sınıfsaldır başka türlü çözülmez.

Sendika.Org