Ersoy’dan Bakan Pakdemirli’ye: “Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetleri’nden yangın söndürme uçakları neden talep edilmedi?”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, en son İzmir’de meydana gelen ve oldukça büyük bir ormanlık alanın kaybedilmesiyle sonuçlanan olayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sordu

Ersoy’dan Bakan Pakdemirli’ye: “Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetleri’nden yangın söndürme uçakları neden talep edilmedi?”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, en son İzmir’de meydana gelen ve oldukça büyük bir ormanlık alanın kaybedilmesiyle sonuçlanan olay sonrasında  Meclis Başkanlığı’na önerge verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde Ersoy, “Devletin kendi kurumlarından yangın söndürme uçakları talep etmek  yerine özel şirketlerden ihale yolu ile yangın söndürme uçakları talep ettiği doğru mudur?” diye sordu.

Ersoy  sözlerinin devamında  “yangın neden üç günün sonunda kontrol altına alınabildi, yangın söndürme uçakları zamanında müdahale etseydi yangın bu kadar büyük tahribatlara neden olmayacak yüzlerce hektar tarım arazisi ve yerleşim bölgesi yok olmayacaktı” dedi.

Ersoy, Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

  • 18.09.2019 Pazar saat 13.00’te başlayan ve 3 gündür süren, 500 hektarın yok olmasına neden olan orman yangınına hemen müdahale edildi mi?
  • Yangına müdahale edilmesi esnasında 20 helikopter ve 200 arazöz aracı yeterli midir?
  • Bakanlığınız Türk Hava Kurumuna ait 6’sı faal 9 uçak ve Türk Hava Kuvvetleri’nde ise 6 adet yangın söndürme uçaklarını neden talep etmemiştir?
  • Devletin kendi kurumlarından yangın söndürme uçakları talep etmek  yerine özel şirketlerden ihale yolu ile yangın söndürme uçakları talep ettiği doğru mudur?
  • Sendika.Org