Erdoğan, “Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz” dedi ama…

Erdoğan Fırat’ın doğusuna girileceğini ve bu konuda ABD’nin ve Rusya’nın bilgilendirildiğini söyledi ama Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye’nin bir harekâtı konusunda ABD’yle henüz uzlaşma sağlanabilmiş, Rusya’ya verilen sözler yerine getirebilmiş değil

Erdoğan, “Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz” dedi ama…

Tayyip Erdoğan, Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada “Afrin’e, Cerablus’a, El-Bab’a girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz, bunu Rusya ile de Amerika ile de paylaştık” dedi.

Öte yandan ABD ile Türkiye arasında bu konuda bir mutabakat sağlanabilmiş değil. Amerika’nın Sesi de Erdoğan’ın sözleri üzerine yayımladığı haberinde bu ihtilafa dikkat çeken şu ifadelere yer verdi:

Ankara’yla Washington Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye’nin bir harekâtı konusunda henüz uzlaşma sağlayabilmiş değil.

İki ülke arasında bölgede güvenli bir alan oluşturulması konusundaki görüşmelerden de sonuç çıkmadı.

Rusya ile görüşmelerin pürüzsüz gittiğini söylemek de güç. İdlip’te ateşkes anlaşmasına yoğunlaşan Rusya’nın cihatçıların çatışmasızlık bölgesi olarak belirlenen hatlardan çekilmesi yönündeki beklentisi karşılanmış değil. TSK gözlem noktalarının koruması altında İdlip’e hükmeden Heyet’i Tahrir’uş Şam örgütü ateşkes şartlarını reddediyor.

ABD’li heyetle görüşülecek

30 Temmuz’daki Milli Güvenli Kurulu (MGK) toplantısında Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturmaya yönelik olarak Türkiye ile ABD’nin ortak bir çalışmasından söz edilmeyişi dikkat çekmiş, MGK bildirisinde “Bütün gücümüzle bir ‘Barış Koridoru’nun inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir” denilmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “5 Ağustos haftası ülkemize gelecek olan ABD askeri heyetiyle görüşmeler devam edecek” diyerek tarih vermiş, görüşme öncesi pazarlıkta el artırmaya yönelik bir hamle ile “ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız” demişti.

Aksoy’un söz ettiği görüşmeler henüz sonuçlanmış değil. Yani Erdoğan’ın sözleri dahil iktidarın bütün mesajları pazarlık öncesi el artırma siyasetinin bir parçası olarak dillendiriliyor

Halep’in kuzeyinde çatışmalar

Öte yandan son günlerde Suriye’de TSK ve beraberindeki cihatçı gruplarla YPG güçleri arasında çatışmalar Fırat’ın doğusunda değil batısında, Halep’in kuzeyindeki Şehba bölgesinde yoğunlaşıyor. Suriye’deki Kürt güçlerine yakın bir yayın çizgisi izleyen Hawar Haber Ajansı (ANHA) YPG’nin Suriye ordusu ile birlikte kontrol ettiği Şehba bölgesinin topçu atışı ve ağır silahlarla hedef alındığını aktardı. Bölgede önceki gün de YPG güçleri ile cihatçılar arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad bölgesinin de vurulduğu yönünde teyit edilmemiş iddialar ortaya atılırken, Kürt kaynakları Türkiye’den gelen operasyon tehditlerinin IŞİD’i cesaretlendirdiğini ve gizli hücrelerin saldırılarına başladığını belirtiyor.

Sendika.Org